Իրաքում մահապատժի է ենթարկվել ավելի քան 40 գրոհային
Իրաքում կիրակի, սեպտեմբերի 24-ին մահապատժի են ենթարկվել ահաբեկչության մեջ մեղադրվող 42 անձիք։ Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով երկրի Արդարադատության նախարարությանը։ Մահապատժին ներկա են գտնվել դատապարտյալների հարազատները։
Գերատեսչությունում նշել են, որ մահապատիժը կատարվել է Էն-Նասիրիա քաղաքի բանտում։ Դատապարտվածները մեղադրվել են իրաքցի զինծառայողների սպանության և ահաբեկչությունների կազմակերպման մեջ։ Մահապատժի ենթարկված բոլոր անձիք եղել են սուննի մուսուլմաններ։
Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունը դատապարտել է Իրաքում տեղի ունեցած զանգվածային մահապատիժը։
«Մահապատիժը հանդիսանում է անդառնալի և դատապատելի պատիժ, որը չպետք է կիրառվի ոչ մի դեպքում», - ասվում է կազմակերպության զեկույցում։

Свыше 40 боевиков казнены в Ираке
В Ираке в воскресенье, 24 сентября, были казнены 42 человека, обвиненные в терроризме, сообщает агентство Reuters со ссылкой на минюст страны. На казни присутствовали родственники осужденных.
В ведомстве отметили, что казнь была произведена в тюрьме в городе Эн-Насирия. Осужденные обвинялись в убийстве иракских военнослужащих и организации терактов. Все казненные были мусульманами-суннитами.
Массовую казнь в Ираке осудила правозащитная организация Amnesty International.
«Смертная казнь является необратимым и предосудительным наказанием, которое не должно использоваться ни при каких обстоятельствах», — говорится в докладе организации.