Առողջության ապահովագրության պայմանագրերի զգալի մասը «Ինգո Արմենիային» բաժին չեն հասել. Լևոն Ալթունյան
04/10/2017 17:05
ՀՀ առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը համաձան չէ այն պնդումների հետ, որ սոցիալական փաթեթով առողջության ապահովագրության պայմանագրերի զգալի մասը կնքվել է իրեն պատկանող «Ինգո Արմենիա» ընկերության հետ:
«Կա համակարգչային բանաձև, և համակարգիչն է բաշխում հաճախորդներին: Ընդ որում ասեմ, որ «Ինգո Արմենիան» այդ հարցում ամենաշատ արդյունքը չի գրանցել», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց նախարարը։
Լևոն Ալթունյանը նաև ընդգծեց, որ «Ինգո Արմենիայի» բաժնետոմսերի միայն 25 տոկոսն է իրեն պատկանում, որն ինքը հանձնել է հավատարմային կառավարման:
Սոցփաթեթի շահառուների բժշկական օգնության և սպասարկման նոր կարգը ուժի մեջ է մտել հոկտեմբերի 1-ից, որի համաձայն՝ Առողջապահության նախարարությունը սոցիալական փաթեթի շահառուների համար ձեռք է բերում առողջության ապահովագրության պայմանագրեր:
Մամուլում շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ ապահովագրական պայմանագրերի մեծ մասը բաժին է ընկել Առողջապահության նախարարին պատկանող «Ինգո Արմենիա» ապահովագրական ընկերությանը։

Значительная часть договоров страхования здоровья не досталась компании «Инго Армения» – Левон Алтунян
Министр здравоохранения Армении Левон Алтунян не согласен с утверждением, что значительная часть договоров страхования здоровья по социальному пакету заключена с принадлежащей ему компанией «ИНГО АРМЕНИЯ».
«Есть компьютерная формула и клиентов распределяет компьютер. При этом скажу, что ИНГО АРМЕНИЯ в этом вопросе зарегистрировала не самый большой результат», - заявил в беседе с журналистами министр.
Левон Алтунян также подчеркнул, что ему принадлежат только 25 процентов акций страховой компании «ИНГО АРМЕНИЯ», которые он передал в концессионное управление.
В Армении с 1-го октября вступил в силу новый порядок обслуживания и предоставления медицинской помощи бенефициариям социального пакета, согласно которому министерство здравоохранения заключает для бенефициаров социального пакета договора страхования здоровья.
Согласно муссируемым в СМИ сведениям, большая часть договоров медицинского страхования досталась принадлежащей министру здравоохранения страховой компании «ИНГО АРМЕНИЯ».