Ավագանու խմբակցություններին տեղական հանրաքվե անցկացնելու իրավունքի անփոփոխ թողնելը ոչ մի արդյունք չէր տալու. Աղվան Վարդանյան
04/10/2017 15:36
ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը չի կարծում, որ Երևանի ավագանու խմբակցություններին տրված տեղական հանրաքվե նախաձեռնելու լիազորությունից զրկելը և այն ավագանու մեկ երրորդին վերապահելը, սահմանափակում է խմբակցությունների իրավունքները։
«Սա ընդամենը առաջին աստիճանի հնարավորության խնդիր է, որը կարող էին թույլ տալ։ Ինձ համար սա էական տարբերություն չէ, բայց եթե մեծամասնությունը ի վերջո որոշելու է, որ հանրաքվեն չի անցկացվելու, սա կես քայլ էր լինելու, որը արդյունք չէր տալու», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց նա։
Աղվան Վարդանյանն ընդգծեց, որ որևէ նախաձեռնությամբ հանդես գալուց առաջ անհրաժեշտ է վստահ լինել, որ այն հեռանկարային է՝ վկայակոչելով ԵԱՏՄ կազմից դուրս գալու հարցի քննարկման համար ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու «Ելք»-ի առաջարկը, որին այսօր խորհրդարանը դեմ քվեարկեց։
«Ես միշտ համոզված եմ եղել, որ եթե որևէ բան ես անում, պիտի դրա արդյունքը տեսնես։ Եթե սա հեռանկար չունի, եթե դու վստահ չես, որ դա լինելու է, անիմաստ է։ Ես կարող եմ ՀՅԴ-ի օրինակով ասել. եթե մենք մի բան նախաձեռնում ենք, մի բանի մասնակցում ենք, փորձում ենք համոզել, ապացուցել քննարկել և ի վերջո մեր տեսակետները պետական քաղաքականության օրակարգ ու առանցք են դառնում, իրագործվում են», - նշեց Աղվան Վարդանյանը։
Այսօր ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին օրենքում փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը, որով առաջարկվում է տեղական հանրաքվե նախաձեռնելու իրավունքը հանել խմբակցություններին տրված լիազորությունների շարքից և այն վերապահել ավագանու մեկ երրորդին։
Ավելի վաղ Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ Ազգային ժողովի տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդևան Գրիգորյանը նշել էր, որ օրենքում փոփոխություններ կատարելիս կառավարությունն ամենավատ տարբերակն էր ընտրել՝ կուսակցություններին զրկելով հանրաքվե իրականացնելու իրավունքից։

Предоставление права инициировать местный референдум одной трети Совета старейшин не ограничивает права фракций – Агван Варданян
04/10/2017 16:58
Секретарь парламентской фракции «АРФ «Дашнакцутюн» не считает, что лишение фракций Совета старейшин Еревана права инициировать местный референдум и его передача одной трети ограничивает права фракций.
«Это всего лишь вопрос возможности первого уровня, который могли позволить. Для меня в этом нет существенной разницы, но если большинство, в конце концов, решает, что референдум не будет проводиться, то это было бы половинчатым шагом, который не дал бы результата», - заявил он в беседе с корреспондентом Aysor.am.
Агван Варданян подчеркнул, что прежде чем выступать с какой-либо инициативой, нужно быть уверенным, что она – перспективна, при этом он сослался на предложение фракции «Елк» о создании временной комиссии для обсуждения выхода Армении из состава ЕАЭС, против которого сегодня проголосовал парламент.
«Я всегда был уверен, что если что-то делаешь, должен видеть результат этого. Если это не имеет перспективы, если не уверен, что это сработает, то – бессмысленно. Я могу на примере АРФД сказать, что когда мы что-то инициируем, участвуем в чем-то, пытаемся уговорить, обсудить, доказать и в конце концов, наша точка зрения становится повесткой, стержнем государственной политики и осуществляется», - отметил Агван Варданян.
Сегодня в парламенте Армении во втором и окончательном чтении был принят законопроект о внесении изменений и дополнений в закон РА «О местном самоуправлении в городе Ереван», согласно которому право инициировать местный референдум предлагается изъять из полномочий фракций и предоставить его одной трети Совета старейшин.
Ранее в беседе с корреспондентом Aysor.am председатель постоянной комиссии по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы Вардеван Григорян заявил, что при внесении изменений в закон правительство выбрало самый плохой вариант – лишив партии права проводить референдум.