ՌԴ-ն կընդլայնի արտաքին քաղաքական գործակցությունը Թուրքիայի և Իրանի հետ. Լավրով
Ռուսաստանը նպատակադրված է ընդլայնել սերտ համագործակցությունը Թուրքիայի և Իրանի հետ Սիրիայում և Իրաքում ահաբեկչական կառույցներին հակազդելու համար, հայտարարել Է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Asharq al-Awsat թերթին տված հարցազրույցում, փոխանցում է ТАСС-ը:
Ըստ նրա՝ բոլոր մակարդակներով Անկարայի և Թեհրանի հետ Մոսկվայի ամենօրյա համագործակցությունը վկայում Է այն մասին, որ «Թուրքիան և Իրանը բուն իմաստով հանգուցային դեր են խաղում Սիրիայի և Իրաքի իրադրության կայունացման տեսակետից»:
«Կարծում ենք, որ այն մարտահրավերների բարդ ու բազմապլանային բնույթի հաշվառմամբ, որոնց բախվում է Մերձավոր Արևելքը, Մոսկվայի, Անկարայի ու Թեհրանի արտաքին քաղաքական փոխգործակցության ընդլայնումը համապատասխանում է տարածաշրջանի բոլոր պետությունների շահերին», - ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը:

РФ будет наращивать сотрудничество с  Турцией и Ираном для борьбы с терроризмом в САР
Россия нацелена на наращивание тесного сотрудничества с Турцией и Ираном для противодействия террористическим структурам в Сирии и Ираке. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью газете Asharq al-Awsat, передает ТАСС.
По его словам, ежедневное практическое сотрудничество Москвы с Анкарой и Тегераном на всех уровнях убедительно свидетельствуют о том, что «Турция и Иран играют в полном смысле этого слова ключевую роль с точки зрения стабилизации ситуации в Сирии и Ираке».
«Полагаем, что с учетом сложного и многопланового характера вызовов, с которыми сталкивается Ближний Восток, наращивание внешнеполитического взаимодействия Москвы, Анкары и Тегерана отвечает интересам всех государств региона», - указал глава МИД РФ.