Կատալոնիայի անկախության մասին կարող է հայտարարվել հաջորդ երկուշաբթի
Հոկտեմբերի 9-ին կկայանա Կատալոնիայի խորհրդարանի նիստը, որտեղ կարող է սկսվել անկախության հռչակման գործընթացը: Նման որոշում է ընդունվել խորհրդարանի նախագահության հոկտեմբերի 4-ի նիստում: Ըստ elmundo.es -ի տղեկատվության՝ «Միասին այո-ի օգտին» խմբակցության առաջնորդ Լուիս Կորոմինասն հայտնել է, որ խորհրդարանը քննարկելու է «հանրաքվեի հետևանքները», որը կայացել է հոկտեմբերի 1-ին:
Խորհրդարանում ելույթ կունենա Ժեներալիտետի (կառավարության) ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնը: Կորոմինասը չի պարզաբանել, թե կառավարության նիստում ներկայացվելու է արդյոք Կատալոնիայի անկախության հռչակագիրը, բայց ասել է, որ նիստի նպատակը «հանրաքվեի մասին օրենքի կիրառումն է», որը խորհրդարանն ընդունել է սեպտեմբերի 7-ին:

Объявление независимости Каталонией может произойти в следующий понедельник
Заседание парламента Каталонии, на котором может начаться процесс объявления независимости, состоится 9 октября; такое решение было принято на заседании президиума парламента в среду, приводит elmundo.es слова лидера фракции коалиции «Вместе за да» Луиса Короминаса, сообщает РИА Новости.
По его словам, парламент будет обсуждать «последствия референдума", который состоялся 1 октября. В парламенте выступит глава Женералитета Карлес Пучдемон.
Короминас не пояснил, будет ли на заседании представлена декларация о независимости Каталонии, но сказал, что цель заседания – «применить закон о референдуме», который принял парламент 7 сентября.