Թուրքիան միջսեզոնային շրջանում 50-60 հազար տոննա լոլիկ կմատակարարի ՌԴ-ին
Ռուսաստանը, ինչպես և պլանավորվում էր, թուրքական լոլիկի համար իր շուկան կբացի միջսեզոնային շրջանում, բայց մատակարարումները մեծ չեն լինի, հայտնել է ՌԴ գյուղատնտեսության նախարար Ալեքսանդր Տկաչովը, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
«Մենք, իրոք, ՌԴ-ի և Թուրքիայի քաղաքական համաձայնությունների շրջանում այս տարվա վերջին բացում ենք շուկայի ոչ մեծ մասը, շուրջ 50- 60 հազար տոննա լոլիկ: Սրանք ոչ մեծ, աննշան ծավալներ են», - ասել է նախարարը «Россия-24»-ին տված հարցազրույցում:
«Մենք թուրք գործընկերների հետ պայմանավորվել ենք, որ խոսքը վերաբերում է միջսեզոնային շրջանին՝ վաղ գարնանը, ձմռանը, այսինքն այն շրջանին, երբ մեզ մոտ, ցավոք, եղանակային պայմանների պատճառով այդ մշակաբույը չի աճում», - հավելել է Տկաչովը:

Турция поставит в РФ 50-60 тыс. тонн томатов в период межсезонья
Россия, как и планировалось, откроет свой рынок для турецких томатов в период межсезонья, но поставки будут небольшими, сообщил глава Минсельхоза Александр Ткачев, передает «Интерфакс».
«Мы действительно в рамках политических соглашений, договоренностей (РФ и Турции - ИФ) в конце этого года открываем небольшую часть (рынка - ИФ), порядка 50-60 тыс. тонн томатов. Это небольшие объемы, незначительные», - сказал министр в интервью «России 24».
«Мы с турецкими коллегами договорились, что это будет в межсезонье - ранняя весна, зима, - то есть тогда, когда у нас, к сожалению, в силу погодных условий эта продукция не растет», - уточнил Ткачев.