Մի լուսանկարի պատմություն Դավիթ Հակոբյանից. Ցանկանում էի լուսանկարել իմ նախագահին, սակայն կադրում միայն Նազարբաևը լավ դուրս եկավ
12/10/2017 11:37
Հայաստանի Հանրապետության նախագահի անձնական լուսանկարիչ Դավիթ Հակոբյանը Today.kz-ի թղթակցի հետ խոսել է ԱՊՀ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովի ժամանակ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հանրահայտ դարձած վերջին լուսանկարի ստեղծման պատմության մասին:
Դավիթ Հակոբյանը ՀՀ նախագահի անձնական լուսանկարիչն է արդեն 7 տարի: Այդ ընթացքում, նա հասցրել է լինել ամենաբարձր մակարդակի բազմաթիվ միջազգային հանդիպումների: Նա խոստովանել է, որ չնայած լուսանկարը պատահական է ստացվել՝ նման կադր ցանկանում էր վաղուց ստանալ: Իհարկե, ի սկզբանե, գլխավոր հերոսը պետք է դառնար Սերժ Սարգսյանը:
«Ես լուսանկարելիս առաջին հերթին ուշադրություն եմ դարձնում լուսավորությանը, ֆոնին, կադրին: Ցանկանում էի լուսանկարել իմ նախագահին, բայց չստացվեց: Միայն Նազարբաևը լավ դուրս եկավ: Ես ի սկզբանե հենց այսպիսի կադր էլ ուզում էի: Նախագահը ինձ չէր նայում. 50 լուսանկարիչ կանգնած, սպասում էր, թե երբ ղեկավարները կմտնեն սրահ, և նա ինձ չէր նայում, այլ բոլորին: Ես ավելի լավ լուսանկար չէի էլ կարող պատկերացնել, կադրն ուժեղ է դարձել Նազարբաևի ինքնավստահ հայացքի ու քայլվածքի շնորհիվ: Կարծում եմ, ցնցող լուսանկար է ստեցվել դրա շնորհիվ», - ասել է Դավիթ Հակոբյանը:

Личный фотограф президента Армении: Я хотел снять своего президента, но только Назарбаев вышел хорошо
12/10/2017 11:34
Фотограф президента Армении Сержа Саргсяна Давид Акопян рассказал корреспонденту Today.kz историю происхождения популярной фотографии Нурсултана Назарбаева с саммита лидеров СНГ в Сочи.
Давид Акопян работает личным фотографом президента Армении уже семь лет. За это время он успел побывать на многих международных встречах самого высокого уровня. Он признался, что несмотря на то, что снимок получился случайно, подобный кадр хотел сделать давно. Правда, по первоначальной задумке, главным героем снимка должен был стать Серж Саргсян.
«Вообще я в первую очередь при съемке обращаю внимание на освещение, фон кадра. Я хотел так снять своего президента, но не получилось. Только Назарбаев хорошо вышел. Я изначально хотел снять такой кадр. Президент на меня не смотрел. Человек 50 фотографов стояли, ждали, когда лидеры зайдут в зал, и он посмотрел не на меня, а на всех. Я до этого заметил такое освещение, когда люди, охранники или другие работники проходили мимо двери. Я подумал, что хочу снимать моего президента, и я в середину встал и начал ждать. Так получилось, что президент мой позже зашел, а сперва Назарбаев, и то, что я задумал, получилось с Назарбаевым. Наверное, лучше и не представлял, что можно было так снять, кадр сильным сделал его взгляд самоуверенный, его походка. По-моему, шикарный кадр получился благодаря этому», - рассказал фотограф.