Հայաստանը կարևոր դեր ունի տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման հարցում. Իրանի Մեջլիսի նախագահ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը Սանկտ Պետերբուրգ կատարած այցի շրջանակում հոկտեմբերի 14-ին հանդիպել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության Մեջլիսի նախագահ Ալի Լարիջանիի հետ, հայտնում են ԱԺ լրատվական ծառայությունից:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը նշել են, որ հայ-իրանական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա և շարունակում են զարգանալ փոխվստահության մթնոլորտում, ինչին նպաստում է նաև խորհրդարանական համագործակցությունը:
Զրուցակիցներն ընդգծել են, որ Հայաստանն Իրանի համար կայուն գործընկեր է: Երկու երկրների խորհրդարանների ղեկավարները կարևորել են, որ պատգամավորական բարեկամական խմբերն ակտիվ աշխատում են. առաջիկայում կլինեն փոխայցեր:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության հիմնահարցերին: Իրանի Մեջլիսի նախագահը նշել է, որ Հայաստանը կարևոր դեր ունի տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման հարցում:

Армения играет важную роль в обеспечении региональной безопасности – Али Лариджани
Председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян в рамках официального визита в Санкт-Петербург 14 октября провел встречу со спикером Меджлиса (парламента) Ирана Али Лариджани, сообщает пресс-служба парламента Армении.
В ходе встречи стороны отметили, что армяно-иранские отношения находятся на высоком уровне и продолжают развиваться в атмосфере взаимного доверия, чему способствует также парламентское сотрудничество.
Собеседники подчеркнули, что Армения для Ирана является стабильным партнером. А.Баблоян и А.Лариджани отметили важность активной работы парламентских групп дружбы, подчеркнув, что в ближайшее время будут нанесены взаимные визиты.
Стороны коснулись вопросов региональной безопасности. Председатель парламента ИРИ отметил, что Армения играет важную роль в деле обеспечения региональной безопасности.