ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի ստորագրումը քաղաքական դրական ֆոն կձևավորի, որտեղ վիզաների ազատականացման ծրագիրը տեղից կշարժվի. Թևան Պողոսյան
16/10/2017 14:55
Թեև վիզաների դյուրացման գործընթացն առանձին է Հայաստանի և Եվրամիության միջև նախաստորագրած համագործակցության մասին նոր փաստաթղթից, սակայն համաձայնագրի ստորագրման դեպքում այդ գործընթացը կարագանա, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Թևան Պողոսյանը։
«Ամբողջ աշխարհը փորձում է ազատ տեղաշարժից օգտվել, իսկ վիզաները միշտ սահմանափակումներ են ունենում։ Սա միայն դրական արդյունքներ կարող է ունենալ։ Ստորագրելով համաձայնագիրը, այն քաղաքական դրական ֆոնն է ձևավորվելու, որտեղ վիզաների ազատականացման ծրագիրը տեղից կշարժվի, կլինեն բանակցություններ, ծրագրի հաստատում, իրականացում և վերջնական որոշում», - ասաց Թևան Պողոսյանը։
Մեկ այլ պարագայում, ըստ Պողոսյանի, կարող են շատ դանդաղեցնել, առանձին երկրներ կարող են իրենց խնդիրները բարձրացնել։
«Իսկ հիմա այդ ամենը կլուծվի և Հայաստանը վիզաների դյուրացումից կանցնի դեպի վիզաների երկխոսության ծրագրի և ապագայում կունենա առանց վիզայի այցելություններ ԵՄ անդամ 28 երկիր», - ասաց Թևան Պողոսյանը՝ նշելով, որ մնացած այլ երկրների հետ էլ արդեն կամ կան առանց վիզաների այցելություններ, իսկ որոնց հետ էլ չկան, ապա պետք է անհատական երկկողմանի բանակցեն։
Դիտարկմանը, թե կան կասկածներ և մտավախություններ, որ կարող է կրկնվել 2013 թվականի սեպտեմբերի 3-ի սցենարը, Թևան Պողոսյանը հակադարձեց.
«Չի կարող կրկնվել, քանի որ արդեն կարող եք տեսնել, թե քանի քայլ ենք առաջ կատարել։ Հայաստանն արդեն նախաստորագրել է համաձայնագիրը, սեպտեմբերի 3-ի դասերը քաղել է, հրապարակել է փաստաթուղթը` ցույց տալով, որ դա թափանցիկ է»։
Թևան Պողոսյանն ասաց, թե ավելի վաղ, երբ ինքը պատգամավոր էր, տարբեր առիթներով բարձրացրել է հարցը, թե ցանկացած բաժին կամ գլուխ, որը բանակցվում է, պետք է հրապարակել։
«Այն ժամանակ դա չի արվել, հիմա արդեն մեկ ամիս առաջ փաստաթուղթը հրապարկվել է։ Սրանով և՛ Հայաստանը, և՛ ԵՄ-ն ասում են, որ որևէ գաղտնիք չկա», - նշեց Թևան Պողոսյանը։
ՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի ստորագրումը քաղաքական դրական ֆոն կձևավորի, որտեղ վիզաների ազատականացման ծրագիրը տեղից կշարժվի. Թևան Պողոսյան

Теван Погосян: Подписание соглашения Армения – ЕС сформирует положительный политический фон для продвижения процесса упрощения визового режима
16/10/2017 16:02
Несмотря на то, что процесс упрощения визового режима отделен от парафированного между Арменией и Евросоюзом нового документа о сотрудничестве, однако в случае подписания соглашения этот процесс ускорится, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Теван Погосян.
«Весь мир пытается воспользоваться правом на свободное передвижение, а визы всегда имеют ограничения. Это может иметь только позитивные результаты. Подписание соглашения сформирует положительный политический фон, который сдвинет с места процесс упрощения визового режима, начнутся переговоры, утверждение программы, реализация и окончательное решение», - заявил Теван Погосян.
В других условиях, по словам Тевана Погосяна, процесс может очень замедлиться, поскольку отдельные страны могут заявить о каких-то своих проблемах.
«А сейчас все это решится и Армения сможет перейти от упрощенного визового режима к переговорам об устранении визового режима и в будущем посещать без визы 28 стран-членов Европейского союза», - сказал Погосян. Он отметил, что с остальными странами у Армении или уже есть безвизовый режим, или в случае его отсутствия, нужно вести индивидуальные переговоры.
На замечание, что есть сомнения и обеспокоенность в связи с тем, что сценарий 3 сентября 2013 года может повториться, Теван Погосян отреагировал:
«Не может повториться, поскольку мы уже можем видеть, сколько шагов сделано. Армения уже парафировала соглашение, извлекла урок из 3 сентября и опубликовала документ, показав, что он прозрачен».
Теван Погосян заявил, что раньше, когда он был депутатом парламента Армении, по разным поводам заявлял о том, что должны публиковаться любой раздел или глава, вокруг которых ведутся переговоры.
«Тогда этого не сделали, а сейчас уже за месяц документ опубликован. Тем самым Армения и ЕС говорят, что какого-либо секрета нет», - отметил Теван Погосян.