Ղրղզստանի նախագահի ընտրություններում հաղթած Ժեենբեկովը կշարունակի Աթամբաևի բարեփոխումները
Ղրղզստանի նախագահի ընտրություններում հաղթած Սոորոնբայ Ժեենբեկովը, որը ներկայացնում է հանրապետության Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը, մտադիր է շարունակել այն բարեփոխումները, որոնք սկսվել են պետության գործող ղեկավար Ալմազբեկ Աթամբաևի կողմից: Այս մասին Ժեենբեկովը հայտարարել է Բիշքեկում՝ մեկնաբանելով քվեարկության արդյունքները:
«Ես կփորձեմ պահպանել վերջին վեց տարում ձեռքբերվածը, շարունակել սկսված բարեփոխումները և սկսել նորերը», - ասել է նա:
Կենտրոնական ընտրական հանժնաժողովի տվյալներով՝ կիրակի հանրապետությունում կայացած նախագահի ընտրությունների ընթացքում քվեարկությանը մասնակցել է մոտավորապես 1,7 մլն քաղաքացի:
Ժեենբեկովը կարողացել է ստանալ ձայների շուրջ 54 տոկոսը (900 հազար ձայն): Երկրորդ տեղն զբաղեցրել Է «Հանրապետություն-Հայրենիք» խորհրդարանական խմբակցության առաջնորդ Օմուրբեկ Բաբանովը, որի օգտին քվեարկել է ավելի քան 560 հազար ընտրող:

Победивший на выборах в Киргизии кандидат продолжит реформы Атамбаева
Победивший в ходе президентских выборов в Киргизии кандидат от Социал-демократической партии республики Сооронбай Жээнбеков намерен продолжить реформы, начатые действующим главой государства Алмазбеком Атамбаевым. Об этом Жээнбеков заявил в воскресенье в Бишкеке, комментируя итоги голосования, передает ТАСС.
«Я попытаюсь сохранить достигнутое за последние шесть лет, продолжить начатые реформы и начать новые», - сказал он. По его словам, он также благодарен конкурентам за «честную и жесткую борьбу». «Они вели себя достойно», - считает Жээнбеков.  По данным ЦИК, в ходе состоявшихся в республике в воскресенье президентских выборов в голосовании приняли участие около 1,7 млн граждан.
Жээнбеков смог получить около 54% голосов (900 тыс. человек). Второе место занял лидер парламентской фракции «Республика - Ата- Журт» (Республика - Отчизна) Омурбек Бабанов, за которого проголосовали чуть более 560 тыс. избирателей.