Կանխատեսվածից բարձր տնտեսական աճը կազդի աղքատության նվազման վրա. Գարիկ Հայրապետյան
Հայաստանում աղքատության ցուցանիշը մոտավորապես 30 տոկոս է, որից ծայրահեղ աղքատությունը 4.5 տոկոս է, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի գործադիր ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանը, նշելով, որ 2016 թվականի տվյալներով 2015 -ի նկատմամբ մոտ 0,5 տոկոսով նվազում է արձանագրվել։
«Այն փաստը, որ այս տարի Հայաստանում ավելի բարձր տնտեսական աճ է կանխատեսվում, քան պլանավորված էր, արդեն ուրախալի է, քանի որ ինչ-որ չափով կարող է ազդել աղքատության նվազման վրա», - ասաց Գարիկ Հայրապետյանը։
Նրա խոսքով՝ եթե տնտեսական աճը պահպանվում է, աղքատության վրա այն իր ազդեցությունն ունենում է։
«Մենք օրինակ ունենք, մինչև 2009 թվականը, երբ 6-7 տարի շարունակ բավական բարձր տնտեսական աճ էինք ունենում, աղքատության գործակիցը երկու անգամ կրճատվեց։ Եթե ունենանք շարունակական աճ, աղքատության ցուցանիշն էլ ավելի կնվազի»,- նշեց Հայրապետյանը։

Гагик Айрапетян: Высокий экономический рост повлияет на сокращение бедности
В Армении показатель бедности достигает примерно 30%, из них уровень крайней бедности – 4.5%, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами исполнительный представитель армянского офиса Фонда народонаселения ООН (UNFPA) Гагик
Айрапетян.
Он отметил, что согласно данным 2016 года зарегистрирован порядка 0,5% спад по сравнению с 2015 годом.
«Уже радует тот факт, что в этом году в Армении прогнозируется более высокий экономический рост, чем было запланировано, поскольку он в какой-то мере может повлиять на сокращение бедности», - сказал Гагик Айрапетян.
По его словам, если экономический рост сохраняется, он оказывает влияние на уровень бедности.
«У нас есть пример, до 2009 года, когда 6-7 лет подряд мы имели довольно большой экономический рост, коэффициент бедности сократился в два раза. Если бы мы обеспечили постоянный рост, показатель бедности снизился бы еще больше», - отметил Айрапетян.