Հայաստանը նոր ատոմակայան կունենա, եթե այն գնային առումով լինի արդյունավետ. Դավիթ Հարությունյան
Էներգետիկ ոլորտում Հայաստանն ունի երկու հնարավոր զարգացման սցենար՝ փորձել ընդհանրապես էներգակիրների գինը նվազեցնել երկրում և փորձել նվազեցնել, ենթադրենք, հոսանքի գինը, այսօր լրագրողներին ասաց ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով, դրանք երկու տարբեր չափանիշներ են: Դավիթ Հարությունյանը նշեց, որ անգամ ատոմակայանների պարագայում երկու իրարից տարբերվող մոտեցումներ կան:
«Մենք պլանավորում ենք էներգետիկ ոլորտի զարգացում` ելնելով երկրի հիմնական ռազմավարական նպատակներից: Սա քաղաքական որևէ ազդեցության ենթակա չէ, այլ էներգակիրների շուկայում առկա իրավիճակով է պայմանավորված, գներով, սպառմամբ և ժամանակակից տեխնոլոգիաներով», - ասաց նախարարը:
Դ.Հարությունյանը նշեց, որ Հայաստանը նոր ատոմակայան կունենա, եթե այն գնային, սակագնային առումով լինի արդյունավետ:
«Կառավարության երկարաժամկետ ռազմավարությունում հստակ նշված է, որ այն պարբերաբար ենթակա է վերանայման: Անընդհատ վերանայելու ենք` կախված տեխնոլոգիական զարգացումներից: Հիմա նոր տեխնոլոգիա է ի հայտ եկել, որը հնարավորություն է ընձեռել ատոմակայանը 50 մեգավատտանոց բլոկերով աշխատեցնել և դա փոխում է գնահատումը: Այսինքն` մենք դրա արդյունքում կարող ենք գնալ լրիվ այլ ճանապարհով, որ ստեղծենք շատ ավելի փոքր հզորությամբ ատոմակայան: Հնարավոր է, որ ինչ-որ նոր տեխնոլոգիա առաջանա, հնարավոր է, որ վերանայենք մեր մոտեցումները», - ըդգծեց Դ.Հարությունյանը:
Նա համաձայն է դիտարկմանը, որ ատոմակայանը տալիս է ամենաէժան էլեկտրաէներգիան:
«Բայց եթե կա արդեն կառուցված ատոմակայան: Բայց երբ հաշվարկվում են ներդրումները, այլ պատկեր է ստացվում։ Այն ամենևին այնքան էժան չի լինելու, ինչ այսօրվա ատոմակայանի արտադրանքը, սա պետք է առաջին հերթին հաշվի առնել», - նշեց նա:
Ինչ վերաբերում է դիտարկմանը, թե ատոմակայան ունենալը տալիս է անկախություն, նախարարն արձագանքեց. «Ի վերջո, մենք չունենք հումքի արտադրություն և որոշակի կախվածության մեջ ենք հումք արտադրողներից, այդ իսկ պատճառով մենք փորձում ենք բոլոր տարրերը հաշվի առնել»:

Давид Арутюнян: Армения будет иметь новую атомную станцию, если это эффективно в ценовом плане
В сфере энергетики у Армении есть два возможных сценария развития – попытаться в стране снизить цены в целом на энергоносители или попытаться снизить, предположим, цену на электроэнергию, заявил сегодня журналистам министр юстиции Армении Давид Арутюнян.
По его словам, это два различных критерия. Давид Арутюнян отметил, что в условиях наличия в Армении атомной станции есть два отличающихся друг от друга подхода.
«Мы планируем развитие энергетической сферы, исходя из основных целей стратегического развития страны. Это не подлежит какому-либо политическому влиянию, а обусловлено ситуацией на энергетическом рынке, ценами, потреблением и современными технологиями», - сказал он.
Давид Арутюнян отметил, что Армения будет иметь новую атомную станцию, если это эффективно в ценовом и тарифном плане.
«В долгосрочной стратегии правительства четко отмечается, что она постоянно подлежит пересмотру. Мы постоянно будем пересматривать ее в зависимости от технологического развития. Сейчас появились новые технологии, которые дают возможность, чтобы атомная станция работала на блоках 50 МВт и это меняет оценку. То есть, мы в результате этого мы можем пойти по совершенно иному пути, создать атомную станцию более малой мощности. Возможно, появится какая-нибудь новая технология, и мы пересмотрим наше решение», - подчеркнул Давид Арутюнян.
Он согласился с замечанием, что атомная станция вырабатывает самую дешевую электроэнергию.
«Но если есть уже построенная атомная станция. Если мы рассчитываем инвестиции, получается совершенно иная картина. Она вовсе не будет такой дешевой, как производство сегодняшней атомной станции, это нужно учитывать в первую очередь», - сказал он.
Что касается мнения о том, что атомная станция дает независимость, министр отметил: «В конце концов, у нас нет производства сырья, и мы в определенной степени зависим от производителя сырья, именно поэтому пытаемся учитывать все факторы».