Արյունաբանական կենտրոնին Կարեն Վարդանյանի նվիրած 76 միլիոն դրամ արժողությամբ սարքավորումը կյանքեր կփրկի (Տեսանյութ)
18/10/2017 14:28
Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնում ախշտորոշումն ավելի արդյունավետ է դառնալու նոր սարքի օգնությամբ:
76 միլիոն դրամ արժողությամբ սարքն արյունաբանական կենտրոնին է նվիրել «Գրանդ Քենդի» ընկերության նախագահ, բարերար Կարեն Վարդանյանը:
Հայաստանում բացառիկ այս սարքը կհայտնաբերի մոլեկուլային գենետիկական շեղումները, կբացահայտի մուտացված գենն ու բուժումը նպատակային կդարձնի, կհստակեցնի, թե արդյոք անհրաժեշտ է փոխպատվաստում: Նաեւ կճշտի հիվանդի ու դոնորի համատեղելիությունը: Մինչեւ օրս այս խնդիրը բազմաթիվ հիվանդների արտասահման էր տանում:

Подаренное Кареном Варданяном гематологическому центру оборудование стоимостью 76 млн. драмов поможет спасти жизни (Видео)
18/10/2017 16:07
В Республиканском гематологическом центре имени профессора Р.Йоляна благодаря новому оборудованию диагностика станет более эффективной.
Оборудование стоимостью 76 миллионов драмов подарил гематологическому центру президент компании «Гранд Кенди», меценат Карен Варданян.
Это – исключительное оборудование, с помощью которого можно обнаружить молекулярные  генетические отклонения, выявить мутированные гены и сделать лечение более целенаправленным, а также определить, нужна ли трансплантация.
До сегодняшнего дня многочисленным больным приходилось выезжать заграницу для решения этой проблемы.