Ճապոնացի գիտնականները Լուսնի վրա հայտնաբերել են քարայր, որտում կարելի է հետազոտական բազա տեղավորել
Ճապոնացի հետազոտողները Լուսնի մակերևույթի տակ հայտնաբերել են 50 կիլոմետր երկարությամբ հսկայական քարայր, որն ապագայում կարելի է օգտագործել այնտեղ հետազոտական բազա տեղակայելու համար, հայտնում Է JAXA ազգային օդատիեզերական գործակալությունը:
Քարանձավը հայտնաբերվել է «Կագույա» ճապոնական հետազոտական զոնդի փոխանցած տվյալների հիման վրա:
Այն գտնվում է Լուսնի արտաքին կողմում՝ Մարիուս խառնարանի տակ: Սկզբում «Կագուան» կարողացել է նկարահանել քարանձավի մուտքը, իսկ այնուհետև` Էլեկտրամագնիսական զոնդավորման օգնությամբ հաջողվել է ուսումնասիրել դրա ստորգետնյա կառուցվածքը:
Գործակալության փորձագետների կարծիքով` այս  քարայրը ձևավորվել է մոտավորապես 3,5 մլրդ տարի առաջ` հրաբխային ճայթքումների հետևանքով:

Японские ученые нашли на Луне пещеру, где можно разместить исследовательскую базу
Японские исследователи обнаружили под поверхностью Луны огромную пещеру длиной 50 км, которую в будущем можно использовать для оборудования там исследовательской базы, об этом сообщило сегодня национальное аэрокосмическое агентство JAXA, передает ТАСС.
Пещера была обнаружена на основе анализа данных, переданных японским исследовательским зондом «Кагуя».
Эта пустота находится под кратером Мариус на внешней стороне Луны.
Сначала «Кагуя» смогла заснять вход в пещеру, а затем с помощью электромагнитного зондирования удалось изучить ее подземную структуру. По мнению экспертов агентства, эта длинная пещера образовалась примерно 3,5 млрд лет назад в результате вулканической деятельности. Размещение там исследовательской базы позволит снизить негативное воздействие на нее радиации и резких перепадов температуры, считают в JAXA.