Ուկրաինայում սկսել են միասնական պետական ժողովրդագրական ռեեստրի ձևավորումը
Ուկրաինայի նախարարների կաբինետը հանձնարարել է Պետական միգրացիոն ծառայությանը սկսել միասնական պետական ժողովրդագրական ռեեստրի ձևավորումը:
Համապատասխան նախագիծը հաստատվել է հոկտեմբերի 18-ին կառավարության նիստում, հայտնում է Украинские новости-ն:
Բանաձևը հաստատված է ռեեստրի պահպանության և դրա մասին տեղեկությունները տրամադրելու կարգը:
Միգրացիոն ծառայությանը հանձնարարվել է միջոցներ ձեռնարկել ռեեստրի կառավարման, այդ թվում տեխնիկական և ծրագրային ապահովման, տվյալների բազաների տեխնիկական օժանդակության, հիմնական և կրկնօրինակի համակարգչային կենտրոնների հատուկ սարքավորումների պահպանման համար:
Բացի այդ, Միգրացիոն ծառայությունը պարտավոր է սկսել ռեեստրի ծրագրային ապահովման, տեխնիկական և տեղեկատվական աջակցության տեխնիկական աջակցության աշխատանքներ համապատասխան փաստաթղթեր կնքելով պետական ձեռնարկության հետ:
Միևնույն ժամանակ, ռեեստրի կառավարման ծառայությունների շահութաբերության սահմանային չափը չպետք է գերազանցի 10 տոկոսը:

В Украине создадут единый реестр граждан с указанием места жительства
Кабинет министров Украины  поручил Государственной миграционной службе начать формирование единого государственного демографического реестра.
Соответствующий проект постановления был одобрен на заседании правительства 18 октября, передают Украинские новости.
Постановлением утвержден порядок ведения реестра и предоставления информации из него.
Миграционной службе поручено принять меры для обеспечения администрирования реестра, в том числе технического и программно-технологического сопровождения баз данных, обслуживание спецоборудования главного и резервного вычислительных центров.
Кроме того, Миграционная служба обязана начать работы по техподдержке программного обеспечения реестра, технической и информационной поддержки путем заключения соответствующих договоров с госпредприятием "Документ".
При этом предельный норматив рентабельности услуг по администрированию реестра не должен превышать 10%.