Տարեսկզբից մինչ հիմա կարագի գինն աճել է շուրջ 35 տոկոսով. Արտակ Շաբոյան
Տարեսկզբից մինչ հիմա կարագի գներն աճել են շուրջ 35 տոկոսով, Ազգային ժողովի Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում ասաց ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
«Շուկայում կարագի գնի բարձարցման հետ կապված իրականացրել ենք ուսումնասիրություններ, կարագի գնի բարձրացումը սկսվել է անցած տարվա սեպտեմբերից», - ասաց Ա. Շաբոյանը:
Նա ընդգծեց, որ եթե անցած սեպտեմբերից դիտարկենք, ապա կարագի գինը բարձրացել է 53 տոկոսով։
«Ուսումնասիրել ենք ներկրող ընկերությունների բոլոր փաստաթղթերը, որպեսզի պարզենք, թե բարձրացումները որքանով են հիմնավորված։ Համաձայն մեր ուսումնասիրության արդյունքների` ձեռքբերումն այդ ընկերությունների թանկացել է շուրջ 87 տոկոսով», - ասաց ՏՄՊՊՀ նախագահը:
Ա. Շաբոյանը խոսքով` միջազգային շուկայում անցած տարվա մայիսից մինչև հիմա կարագի գինը բարձրացել է 126 տոկոսով։
«Այսինքն՝ գների բարձրացումն օբյեկտիվ է և պայմանավորված է միջազգային շուկայի զարգացումներով», - հավելեց ՏՄՊՊՀ նախագահը։

С начала года цены на масло увеличились на 35 процентов – Артак Шабоян
В Армении с начала года до сих пор цены на масло увеличились примерно на 35 процентов, заявил сегодня на заседании постоянной комиссии парламента Армении по экономическим вопросам председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении Артак Шабоян.
«Мы провели на рынке исследование в связи с повышением цен на масло, рост цен на масло начался с сентября прошлого года», - сказал Артак Шабоян.
Он подчеркнул, что если рассматривать рост цен с сентября прошлого года, то цены на масло увеличились на 53%.
«Мы изучили все документы компаний-импортеров, чтобы выяснить, насколько обосновано подорожание. Согласно результатам нашего исследования, стоимость закупок этих компаний увеличилась на 87 процентов», - заявил глава ГКЗЭК.
По словам А.Шабояна, с мая прошлого года по сей день на международном рынке цены на масло повысилась на 126%.
«То есть повышение цен объективно и обусловлено развитиями на международном рынке», - добавил председатель ГКЗЭК.