Ռուսաստանում ձերբակալել են կնոջ, ով ներկայացել է որպես Հայաստանի դեսպանատան աշխատակից
Ռուսաստանի  Ուլյանովսկի մարզում ձերբակալել են կնոջ, որը ներկայացել է որպես Հայաստանի դեսպանատան աշխատակից և ցանկացողներին առաջարկել ռուսական անձնագրեր պատրաստել, փոխանցում է 1ul.ru-ն:
Այս տարվա մարտին կինն իր ծանոթի միջոցով ծանոթացել է մի աղջկա հետ, որը ցանկանում էր իր ընկերոջ համար ռուսական քաղաքացիություն ձևակերպել: Տղամարդու հուշումով կինը զանգահարել է տուժածին և ներկայացել որպես Հայաստանի դեսպանատան աշխատակից: Նա հայտնել է, որ իր ղեկավարը պատրաստ է երկու շաբաթվա ընթացքում անձնագիր ձևակերպել, բայց որոշակի գումարի դիմաց: Դրանից հետո նա տուժածից տարբեր գումարներ է պահանջել՝ փաստաթղթերի ձևակերպման ժամանակ իբր առաջացող խնդիրների կարգավորման համար: Ընդհանուր առմամբ, աղջիկը «դեսպանատան աշխատակցուհու» քարտին է փոխանցել 79.500 ռուբլի, բայց խոստացված անձնագիրն այդպես էլ չի ստացել:
Բոլոր բանակցությունները կանանց միջև իրականացվել են հեռախոսով: Նրանց գաղտնալսել են ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության մարզային վարչության աշխատակիցները, որոնք ավելի վաղ տվյալներ էին ստացել անօրինական միգրացիայի կազմակերպման հետ կապված 51-ամյա կնոջ հակաիրավական գործունեության մասին: Ավելի ուշ նյութերը վերաորակվել են ՌԴ քրեական օրենսգրքի մեկ այլ հոդվածով՝ կապված զգալի վնասի պատճառմամբ խարդախության հետ: Կինն ավելի վաղ՝ 2014 թվականին, արդեն ենթարկվել էր քրեական պատասխանատվության անօրինական միգրացիայի կազմակերպման համար և ստացել պայմանական ժամկետ:

ФСБ задержала в Барыше женщину, которая представлялась сотрудницей посольства Армении
В Ульяновской области задержали женщину, которая представлялась сотрудницей посольства Армении и предлагала желающим сделать российские паспорта,  передает 1ul.ru.
В марте этого года обвиняемая через своего знакомого вышла на девушку, которая хотела оформить российское гражданство для сожителя. По наводке мужчины злоумышленница позвонила потерпевшей и представилась сотрудницей посольства Армении. Она сообщила, что ее начальник готов в течение двух недель оформить паспорт, но за определенное вознаграждение. После этого она выманивала у потерпевшей различные суммы - якобы для урегулирования проблем, возникающих при оформлении бумаг. Всего девушка перевела на карту «сотрудницы посольства» 79 500 рублей, но обещанного паспорта так и не дождалась.
Все переговоры между женщинами велись по телефону. Их прослушивали и фиксировали сотрудники регионального УФСБ. Об обвиняемой известно, что ей 51 год, они нигде не работает. В Барыше ее знают как человека, который занимается оформлением поддельных миграционных документов. В 2014 году женщина уже привлекалась к уголовной ответственности за организацию незаконной миграции, получила условный срок.