«Ռոսնեֆթը» կարող է 1,8 մլրդ դոլար  ուղղել Իրաքի Քուրդիստանի նավթամուղ
Իրաքի Քուրդիստանի նավթամուղի կառավարման նախագծում «Ռոսնեֆթ» ընկերությունը կարող է 1,8 մլրդ դոլարի չափով ներդրումներ անել հայտնում է Reuters-ը՝  հղում անելով սեփական աղբյուրներին։
«Աղբյուրները ծանոթ են  գործարքի պայմաններին և հաղորդում են, որ «Ռոսնեֆթ»-ի ներդրումների գումարը կարող է հասնել մինչև 1,8 միլիարդ դոլարի»,- նշում է գործակալությունը։
Հոկտեմբերի 20-ին «Ռոսնեֆթը» և Քուրդիստանի իրաքյան տարածաշրջանային կառավարությունը հայտարարել են ենթակառուցվածքային նախագծի՝ քրդական ինքնավար տարածաշրջանում նավթամուղի շահագործման  համատեղ իրականացման մասին։
«Ռոսնեֆթ»-ի մասնաբաժինը այդ նախագծում կարող է կազմել 60 տոկոս։ Նախագծի մյուս մասնակիցը՝ 40 տոկոս մասնաբաժնով, կլինի նավթամուղի ներկայիս օպերատոր KAR Group ընկերությունը։

«Роснефть» может инвестировать $1,8 млрд в нефтепровод в Иракском Курдистане
«Роснефть» может инвестировать в проект по управлению нефтепроводом в Иракском Курдистане $1,8 млрд, сообщает агентство Reuters со ссылкой на собственные источники.
«Источники, знакомые с условиями сделки, сообщили, что сумма инвестиций "Роснефти" может достичь $1,8 млрд», - отмечает агентство.
20 октября «Роснефть» и региональное иракское правительство Курдистана объявили о начале совместной реализации инфраструктурного проекта по эксплуатации нефтепровода в Курдском автономном регионе.
Доля «Роснефти» в проекте может составить 60%. Другим участником проекта с долей 40% будет компания KAR Group – текущий оператор нефтепровода.