Բակո Սահակյանը Բրյուսելում ներկա է գտնվել Արցախի հետ բարեկամության խմբի ստեղծման արարողությանը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 20-ին Բրյուսել քաղաքում այցելել է Վալոնիայի խորհրդարան, որտեղ հանդիպել է պատգամավորների հետ և ներկա գտնվել Արցախի հետ բարեկամության խմբի ստեղծման հանդիսավոր արարողությանը, տեղեկացնում են Արցախի նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Բակո Սահակյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ում քրտնաջան և նպատակասլաց աշխատանքի շնորհիվ հնարավոր եղավ ձևավորել այս խումբը, ընդգծելով, որ այն հանդիսանում է Վալոնիայի ու Արցախի, մեր ժողովուրդների միջև բարեկամության, փոխադարձ հարգանքի ու վստահության խորհրդանիշ և կարևոր դերակատարություն կունենա երկկողմ հարաբերությունների ու փոխգործակցության խորացման գործում:
Արցախի Հանրապետության նախագահը Վալոնիան բնութագրել է որպես Արցախի համար բարեկամ երկրամաս, Բելգիայի և Եվրոպայի կարևոր միավորումներից մեկը, ֆրանկոֆոն հանրության հանգուցային օջախը, որի հետ կան բազմաթիվ ընդհանրություններ աշխարհընկալման, արժեհամակարգի, մշակույթի և նիստուկացի մեջ:
Միջոցառման ընթացքում Բակո Սահակյանն Արցախի Հանրապետության ճանաչման գործընթացում ունեցած նշանակալի ավանդի համար «Երախտագիտություն» մեդալ է հանձնել Լյովենի կաթոլիկ համալսարանի պատվավոր ռեկտոր Բեռնար Կուլիին և բելգիացի խորհրդարանական Անդրե դե Բյուսին:

Бако Саакян присутствовал в Брюсселе на церемонии создания группы дружбы с Арцахом
Президент Республики Арцах Бако Саакян 20 октября посетил в Брюсселе Валлонский парламент, где встретился с депутатами и присутствовал на торжественной церемонии создания Группы дружбы с Арцахом, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Бако Саакян выразил признательность всем, благодаря кропотливой и целенаправленной работе которых стало возможным формирование этой группы, подчеркнув, что она является символом дружбы, взаимного уважения и доверия между Валлонией и Арцахом, их народами и сыграет важную роль в деле углубления двусторонних отношений и сотрудничества.
Президент Саакян назвал Валлонию дружественным регионом для Арцаха, одним из важных субъектов Бельгии и Европы, ключевым очагом франкофонской общественности, с которой у арцахцев много общего в мировоззрении, системе ценностей, культуре и быте.
В ходе мероприятия президент Саакян вручил медаль «Благодарность» почетному ректору Левенского католического университета Бернару Кули и бельгийскому депутату Андре де Бьюсу за значительный вклад в процесс признания Республики Арцах.