Էրդողանը «Իսլամական ությակի»  երկրներին առաջարկել է անցնել ազգային արժույթներով առևտրի
«Իսլամական ությակի» (D-8) երկրները պետք է իրար հետ առևտուր անեն ազգային արժույթներով, ինչը հնարավորություն կտա մեծացնել ապրանքաշրջանառության մակարդակը: Anadolu գործակալության հաղորդմամբ՝ այս մասին Էրդողանը հայտարարել է ուրբաթ Ստամբուլում D-8 աբացման ժամանակ:
«Մեր նպատակը պետք է լինի առևտրաշրջանառությունը 100 մլրդ դոլարից մինչև 500 մլրդ դոլար հասցնելը»,- նշել է նա:
«Դրա համար մենք պետք է անցնենք ազային արժույթներով վճարումների: Մեր տնտեսությունները դոլարի և եվրոյի կողմից ճնշման ենթարկելու անհրաժեշտություն չկա»,- Էրդողանի խոսքերը մեջբերել է ТАСС-ը:

Эрдоган предложил «Исламской восьмерке» перейти на расчеты в нацвалютах
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в ходе открытия девятого саммита организации «Исламская восьмерка» (D-8) заявил, что страны этого объединения (Бангладеш, Египет, Индонезия, Иран, Малайзия, Нигерия, Пакистан, Турция) должны вести взаимную торговлю в национальных валютах.
«Нашей целью должно стать увеличение уровня торгового оборота со 100 миллиардов до 500 миллиардов долларов. Для этого мы должны перейти на расчеты в национальных валютах. Нет никакой необходимости подвергать наши экономики давлению со стороны доллара и евро», — цитирует выступление Эрдогана ТАСС.