Տուսկ. ԵՄ-ն չի պատրաստվում միջամտել Կատալոնիայի և Իսպանիայի միջև առկա կոնֆլիկտին
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ իրենք չեն պատրաստվում միջամտել Կատալոնիայի և Իսպանիայի միջև կոնֆլիկտին, հայտնում Korrspondent.net-ը:
Տուսկը հավելել է, որ ինքը մշտական կապի մեջ է գտնվում Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյի հետ և որ Իսպանիայում ստեղծված իրավիճակն իրեն «անհանգստացնում է»:
«Եվրամիության անդամ երկրների ու ինտիտուտների դիրքորոշումը հստակ է. այս կոնֆլիկտում միջազգային միջնորդությունների, գործողությունների կամ նախաձեռնությունների տեղ չկա: Ես թեմայի վերաբերյալ լայն քննարկումներ չեմ ակնկալում», - ասել է եվրոպացի պաշտոնյան:

Туск: ЕС не будет вмешиваться в конфликт между Испанией и Каталонией
Президент Европейского Совета Дональд Туск заявил, что нет места для вмешательства Евросоюза в конфликт между Мадридом и региональным правительством Каталонии. Об этом он сказал на пресс-конференции во время саммита ЕС,  передает Korrespondent.net.
Туск уточнил, что находится в постоянном контакте с премьер-министром Испании Мариано Рахоем, и что ситуация в Испании его «беспокоит».
«Позиция институтов и государств-членов ЕС является четкой: нет места для посредничества или международных инициатив или действий. Я не ожидаю широких дискуссий о ситуации», – сказал Туск.