Երևանում բացվել է ֆրանսիական ուռուցքաբանական կենտրոն
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ներկա է գտնվել «Երևանում ֆրանսիական ուռուցքաբանական կենտրոն»-ի բացման արարողությանը:
Բժշկական նոր կենտրոնի հանդիսավոր բացման պատիվը վերապահվել է Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանին և ֆրանսահայ հայտնի բժիշկ-ուռուցքաբան, դոկտոր, կենտրոնի բժշկական մասի ղեկավար Նորբերտ Ավետյանին, տեղեկացնում են քաղաքապետարանի լրատվական ծառայությունից:
«Նորման» հիմնադրամի և Նորբերտ Ավետյանի նախաձեռնությամբ մայրաքաղաքում բացված կենտրոնը Հայստանում կիրականացնի քաղցկեղով հիվանդների` եվրոպական չափանիշներին համապատասխան բուժում՝ կիրառելով նաև անվանի բժիշկ Նորբերտ Ավետյանի մասնագիտական մեթոդները: Առանձնակի կարևորելով Երևանում նման կենտրոնի հիմնումը` միջոցառման բանախոսները նկատել են, որ առողջական ծանր այս հիվանդությամբ տառապող անձինք բուժման նպատակով արտերկիր մեկնելու անհրաժեշտություն այլևս չեն ունենա, ինչն, անշուշտ, ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ լեզվի չիմացության հետ կապված որոշակի խնդիրներ է միշտ ստեղծել: Նաև նշվել է, որ Հայաստանից ժամանած մեծ թվով հայերի Փարիզում ընդունած բժիշկն այսուհետ մասնագիտական իր հմտությունները կիրացնի հենց հայրենիքում:
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը պատասխանատուների ուղեկցությամբ շրջել է կենտրոնում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին ու հնարավորություններին: Նշվել է, որ կենտրոնն ապահովված է բարձրակարգ բուժծառայություններ մատուցելու համար անհրաժեշտ ժամանակակից տեխնիկական սարքավորումներով: Հարկ է նշել, որ կենտրոնը նպատակ ունի նաև օժանդակել քաղցկեղով հիվանդ ունեցող խոցելի ընտանիքներին՝ աջակցելով նրանց ֆինանսական միջոցների հայթայթման հարցում:

В Ереване открыт новый Французский онкологический центр
Мэр Еревана Тарон Маргарян присутствовал сегодня на церемонии открытия нового Французского онкологического центра в Ереване.
Честь перерезать ленту в ознаменование открытия нового медицинского центра была предоставлена мэру Еревана Тарону Маргаряну и известному французскому онкологу, доктору, руководителю медицинского отдела центра Норберту Аветяну, сообщает пресс-служба мэрии Еревана.
Открытый в столице по инициативе фонда «Норман» и Норберта Аветяна центр будет заниматься лечением онкологических больных в соответствии с европейскими стандартами, с применением профессиональных методов известного врача Норберта Аветяна. Подчеркнув важность открытия такого центра в Ереване, участники мероприятия отметили, что отныне людям, страдающим этим тяжелым заболеванием, не придется выезжать за границу для лечения, что всегда создавало как финансовые проблемы, так и проблемы в связи с незнанием языка. Было также отмечено, что, принимавший во Франции приезжающих из Армении многочисленных армян доктор впредь будет заниматься своей профессиональной деятельностью на родине.
Мэр Тарон Маргарян в сопровождении ответственных лиц обошел здание центра, ознакомился с условиями и возможностями.
Было отмечено, что центр обеспечен всем необходимым современным оборудованием для предоставления высококачественных медицинских услуг. Следует отметить, что центр намерен также оказывать поддержку больным раком людям из необеспеченных семей, помогая им в сборе финансовых средств на лечение.