Ապրիլյան պատերազմից հետո առավել ակնհայտ դարձավ` ղարաբաղյան հակամարտությունն ուժով լուծել հնարավոր չէ. ռուս փորձագետ
21/10/2017 14:48
Ռուսաստանի Դաշնության գիտությունների ակադեմիայի արևելագիտության ինստիտուտի Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ Անդրեյ Արեշևը կարծում է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունն ուժով լուծել հնարավոր չէ:
«Ապրիլյան պատերազմից հետո դա առավել ակնհայտ դարձավ»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց նա:
Ռուս փորագետը շեշտեց` սա պետք է ակնհայտ լինի բոլոր նրանց համար, ովքեր բարձրաձայն հայտարարում են, որ դեռևս այդ ճանապարհը կա:
«Մեկ անգամ չէ, որ միջնորդները նշել են`չի կարող լինել ուժային լուծում»,- նշեց փորձագետը:
Արեշևի խոսքով` փոխզիջումների ճանապարհը պահանջում է երկու կողմերի բարի կամքը, ինչը, սակայն, տեսանելի չէ և պարզ է, թե որ կողմից։
«Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է իր բաժին ճանապարհն անցնել, սակայն ցանկացած փոխզիջումային որոշման կարելի է հասնել միայն բոլոր կողմերի բարի կամքի դրսևորման դեպքում»,- ընդգծեց նա:

Невозможность урегулирования карабахского конфликта силовым путем стала очевиднее после апрельской войны – российский эксперт
21/10/2017 15:46
Эксперт Центра исследований Центральной Азии и Кавказа Института востоковедения Российской академии наук Андрей Арешев считает, что нельзя урегулировать карабахский конфликт путем силового давления.
«После апрельской войны это стало более очевидным», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами Андрей Арешев.
Российский эксперт отметил, что это должно быть ясно всем тем, кто все еще громко заявляет о возможности такого решения.
«Посредники неоднократно отмечали, что силовое решение конфликта недопустимо», - отметил эксперт.
По словам Арешева, для разрешения конфликта путем компромисса требуется добрая воля двух сторон, однако этого пока не видно и ясно, с какой стороны.
«Армения неоднократно заявляла, что готова пройти свою часть пути, однако любое компромиссное решение может быть достигнуто лишь в случае проявлении доброй воли всех сторон», - подчеркнул он.