Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը կլինի Հայաստանի անկախացումից հետո ամենախոշոր միջոցառումը. ՀՀ նախագահ
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հրավիրել է խորհրդակցություն՝ 2018 թվականին Հայաստանում կայանալիք երեք խոշոր միջոցառումների՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի, Հայաստանի Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակի ու Երևանի հիմնադրման 2800-ամյակի նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը քննարկելու նպատակով, տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Հիշյալ միջոցառումների նախապատրաստման և անցկացման աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով ավելի վաղ Հանրապետության Նախագահի հրամանագրերով ստեղծվել են հանձնաժողովներ, հաստատվել են դրանց անհատական կազմերը, և հանձնաժողովներին տրվել են հանձնարարականներ:
Խորհրդակցության սկզբում նախագահն ընդգծել է, որ երեք միջոցառումներն էլ ունեն առանձնահատուկ նշանակություն և պետք է անցնեն անթերի՝ կազմակերպչական շատ բարձր մակարդակով: «Ըստ էության, Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը կլինի Հայաստանի անկախացումից հետո ամենախոշոր միջոցառումը՝ աշխարհի ֆրանկոֆոն երկրների ղեկավարների, բարձրաստիճան բազմաթիվ պատվիրակությունների մասնակցությամբ: Ենթադրվում է, որ 100-ից ավելի պատվիրակություններ և մինչև հինգ տասնյակ պետությունների ղեկավարներ կմասնակցեն գագաթնաժողովին: Սա մեծ միջոցառում է, որի սահուն կազմակերպումը պետք է վկայի մեր պետական մարմինների կայացվածության մասին», - ասել է Հանրապետության Նախագահը:
Երևանում 2018 թ. հոկտեմբերի 11-12-ին կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի նախապատրաստման աշխատանքների և դրանց վերաբերյալ նախագահի կողմից տրված հանձնարարականների կատարման ընթացքի մասին զեկուցել է արտաքին գործերի նախարար, Հանրապետության նախագահի հրամանագրով ստեղծված հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Էդվարդ Նալբանդյանը: Օրակարգի հաջորդ հարցի՝ Հայաստանի Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքը զեկուցել է պաշտպանության նախարար, հոբելյանական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Վիգեն Սարգսյանը: Երևանի քաղաքապետ, պետական հաջորդ հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Տարոն Մարգարյանը զեկուցել է Երևանի հիմնադրման 2800-ամյա հոբելյանական միջոցառումների նախապատրաստական աշխատանքների մասին:
Հանրապետության նախագահը խորհրդակցության արդյունքում հանձնարարել է երկշաբաթյա ժամկետում ամփոփել շահագրգիռ մարմիններից ստացված բոլոր առաջարկությունները և ներկայացնել միջոցառումների մանրամասն ծրագրերը՝ կատարման պատասխանատուներով և ֆինանսական հստակ հաշվարկներով: Նախագահի կողմից տրվել են նաև կազմակերպչական աշխատանքների հետ կապված մի շարք հանձնարարականներ:

Серж Саргсян: Саммит Франкофонии станет самым крупным мероприятием после независимости Армении
Президент Армении Серж Саргсян сегодня созвал совещание с целью обсуждения процесса подготовки трех предстоящих в 2018 году в республике крупных мероприятий – саммита Франкофонии, 100-летнего юбилея провозглашения первой Республики Армения и героических Майских сражений, 2800-летия основания Еревана, сообщает пресс-служба главы государства.
С целью подготовки и организации упомянутых мероприятий ранее указами президента Армении были сформированы комиссии, утверждены их составы, комиссиям были даны соответствующие поручения.
В начале совещания президент Серж Саргсян подчеркнул, все три мероприятия имеют особое значение и должны пройти безукоризненно, на очень высоком уровне.
«По сути, Саммит Франкофонии станет самым крупным мероприятием после  независимости Армении – с участием руководителей франкофонных стран мира, многочисленных высокопоставленных делегаций. Предполагается, что в саммите примут участие свыше 100 делегаций и руководители до 50 стран. Это крупное мероприятие, гладкая организация которого должна свидетельствовать о том, что наши госорганы состоялись», - сказал Серж Саргсян.
О ходе работ по подготовке Саммита Франкофонии, который пройдет в Ереване 11-12 октября 2018 года, и выполнения данных ранее в этой связи поручений президента доложил министр иностранных дел Армении, заместитель председателя сформированной указом главы государства комиссии Эдвард Налбандян.
О ходе работ по подготовке мероприятий, посвящённых 100-летию первой Республики Армении и героических Майских сражений, доложил министр обороны, заместитель председателя комиссии Виген Саркисян.
Мэр Еревана, заместитель председателя соответствующей государственной комиссии Тарон Маргарян доложил о работах по подготовке мероприятий, посвященных 2800-летию столицы.
По итогам совещания глава государства поручил в двухнедельный срок подытожить все полученные от заинтересованных органов предложения и представить подробные программы мероприятий – с указанием ответственных лиц и четкими финансовыми подсчетами. Президент дал также ряд поручений в связи с организационными работами.