Համայնքների խոշորացումը կարող է մարզպետարանների կարգավիճակի փոփոխության բերել. Վարդևան Գրիգորյան
ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունը չի բացառում, որ համայնքների խոշորացման արդյունքում մարզպետների ինստիտուտում ևս որոշակի փոփոխություններ կլինեն:
ՀՀ  ԱԺ «Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և բնապահպանության հարցերի» մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վարդևան Գրիգորյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ այս պահին նման նախագիծ չկա:
«Նման նախագիծ դեռ չի քննարկվել, ոչ էլ նախարարությունն է ներկայացրել, ուղղակի տրամաբանությունն է տանում դրան, որ խոշորացված համայնքների դեպքում կարող է նման մոտեցում ցուցաբերվել: Բանավոր խոսվել է այն մասին, որ մարզպետարանները կարող են նոր կառուցվածք ունենալ, դրանց նկատմամբ նոր մոտեցումներ ձևավորվեն, բայց կոնկրետ հարց այս պահին դրված չէ», - նշեց Վարդևան Գրիգորյանը:
Վերջինս ընդգծեց, որ եթե նախկինում մարզպետարանները համակարգել են 100-ից ավելի համայնքների աշխատանքներ, ապա համայքների խոշորացման դեպքում մարզում մնում է 10-12 համայնք.
«Այս աշխատակազմում, իհարկե, որոշակի փոփոխությունների խնդիր կառաջանա, բայց կառավարությունը դեռ նման որոշում չի կայացրել», - նկատեց պատգամավորը:
Դիտարկմանը, թե արդյոք նախատեսվող փոփոխությունները որոշակի օպտիմալացման կհանգեցնեն, Վարդևան Գրիգորյանը նշեց.
«Դեռ որոշված չէ՝ ինչ մոտեցում կցուցաբերվի, բայց հաշվի առնելով համայնքների խոշորացումը՝ մարզպետարանների այսօրվա կարագվիճակը կարող է փոփվել»:

Укрупнение общин может привести к изменению статуса областных администраций – Вардеван Григорян
В министерстве территориального развития и управления Армении не исключают, что в результате укрупнения общин изменится также институт губернаторов.
Председатель постоянной комиссии парламента Армении по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы Вардеван Григорян в беседе с корреспондентом Aysor.am отметил, что в настоящее время подобного проекта нет.
«Такой проект пока не обсуждался, министерство также не представляло, просто логика ведет к тому, что подобный подход может быть проявлен в случае укрупнения общин. Были устные разговоры о том, что в областных администрациях могут произойти изменения структуры, будут сформированы новые подходы, однако сейчас конкретного вопроса в повестке нет», - отметил Вардеван Григорян.
Он подчеркнул, что если раньше областные администрации координировали работу более 100 общин, то в случае укрупнения в области останется 10-12 общин.
«Конечно, возникнет вопрос некоторого изменения в системе работы, но правительство пока не приняло решения», - отметил депутат.
На вопрос, приведут ли предусмотренные изменения к некоторой оптимизации системы, Вардеван Григорян ответил:
«Пока не решено, какой подход будет проявляться, однако учитывая процесс укрупнения общин, нынешний статус областных администраций может измениться