Իշխող կոալիցիան հաղթել է Ճապոնիայի ընտրություններում
Ճապոնիայում իշխող Լիբերալ-Դեմոկրատական կուսակցություն կոալիցիան և «Կոմեյտո» կուսակցությունը ստորին խորհրդարանի ընտրություններում, որոնք կայացել են կիրակի, պահովել են սահմանադրական մեծամասնություն՝ ստանալով պագամավորական մանդաների 2/3-ը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Քվեարկությունն անցկացվել է 47,74 հազար ընտրատեղամասերում: Նախնական տվյալով՝ կոալիցիան 465 պագամավորական պորֆելից ստացել է 264-ը: Մյուս 109 մանդատը բաշխվել է այլ կուսակցությունների միջև:
Ընդհանուր առմամբ առաջադրվել է 1180 թեկնածու:
Առաջին անգամ այս տարի ընտրություններին մասնակցել են 18 տարին լրացած քաղաքացիները: Մինչ այս ընտրության իրավունք ունեին 20 տարին լրացած քաղաքացիները:

Выборы в Японии: выиграла правящая коалиция
В Японии правящая коалиция Либерально-демократической партии (ЛДП) и партии Комэйто обеспечила конституционное большинство на завершившихся в воскресенье выборах в нижнюю палату парламента, получив две трети депутатских мандатов, передает РИАНовоси.
Голосование проходило на 47,74 тысячи избирательных участках По предварительным данным, коалиция получает 264 депутатских портфелей из 465 мест; остальные партии получают 109 мандатов.
465 мест в нижней палате парламента Японии претендовали 1180 кандидата.
Впервые на голосовании на выборах в нижнюю палату парламента приняли участие граждане в возрасте от 18 лет. Ранее к участию в голосовании допускались японцы, достигшие 20 лет.