Թուրքիան պետհեղաշրջման գործով Գերմանիայից 81 մարդու արտահանձնում է պահանջել
Անկարան 2016թ.-ի պետհեղաշրջման փորձին մասնակից ենթադրյալ հանցագործների արտահանձնման 81 հարցում է ուղարկել Բեռլին, հայտնել է «Spiegel» պարբերականը` հղում անելով «Ձախեր» խմբակցության խորհրդարանական հարցմանը Գերմանիայի կառավարության պատասխանին, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«2016 թվականի հուլիսից Թուրքիան 81 անգամ Գերմանիայից պահանջել է հանձնել ենթադրյալ հանցագործներին», - գրում է հրատարակությունը:
Թուրքիայի իշխանությունները պետհեղաշրջման փորձ կազմակերպելու համար մեղադրել են իսլամական քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին: Գյուլենը մերժել է իրեն ուղղված մեղադրանքները:

Турция потребовала от Германии выдать 81 человека по делу о госперевороте
Анкара направила Берлину 81 запрос на выдачу предполагаемых преступников с тех пор, как в Турции в июле 2016 года была совершена попытка государственного переворота, сообщил журнал Spiegel со ссылкой на ответ немецкого правительства на парламентский запрос фракции «Левые», передает РИА Новости.
«С июля 2016 года Турция в 81 случае запросила у Германии выдать предполагаемых преступников», — пишет издание.
Власти Турции обвинили организацию оппозиционного исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена (FETO) в причастности к попытке госпереворота. Сам Гюлен, находящийся в США, осудил ее и отверг обвинения.