Կատալոնիայի անկախության հարցով  խորհրդարանական նիստը տեղի կունենա հոկտեմբերի 26-ին
Կատալոնիայի խորհրդարանի նիստը, որի ժամանակ, հնարավոր է, հռչակվի իսպանական այս շրջանի անկախությունը, տեղի կունենա հոկտեմբերի 26-ին, հայտնում է РИА Новости-ն` հղում անելով El País-ին:
Իսպանիայի կառավարությունը հոկտեմբերի 21-ի արտահերթ նիստում որոշել էր կատալոնական ճգնաժամի կարգավորման համար կիրառել երկրի Սահմանադրության 155 հոդվածը: Կառավարությունն առաջարկում է պաշտոնից հեռացնել Կատալոնիայի կառավարությանը և 6 ամսվա ընթացքում հայտարարել շրջանային խորհրդարանի վաղաժամկետ ընտրությունների անցկացման մասին:
Ենթադրվում է, որ մինչ այդ Կատալոնիայի կառավարության գործառույթները կիրականացնեն կենտրոնական իշխանությունների ներկայացուցիչները: Այս միջոցառումները պետք է հաստատի Իսպանիայի Սենատը, որի նիստը, հավանաբար, տեղի կունենա հոկտեմբերի 27-ին:
Իսպանիայի ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնը Մադրիդի որոշումը Կատալոնիայի «նվաստացում» և ժողովրդավարության վրա հարձակում է անվանել, Ֆելիպե VI թագավորին մեղադրել է այս ագրեսիվ քայլերին աջակցելու համար և Կատալոնիայի խորհրդարանի նիստ է հրավիրել՝ առաջարկելով որոշում ընդունել հետագա գործողությունների վերաբերյալ:

Заседание парламента Каталонии о независимости пройдет 26 октября
Заседание каталонского парламента, на котором может быть провозглашена независимость этого испанского региона, состоится 26 октября, сообщает РИА Новости со ссылкой на  El País.
По данным газеты, такое решение принято на заседании президиума парламента, который проходит в понедельник утром.
Правительство Испании на экстренном заседании 21 октября решило применить 155-ю статью конституции для разрешения каталонского кризиса. Кабинет предлагает отстранить от должностей каталонское правительство и в течение шести месяцев объявить о проведении досрочных выборов в региональный парламент.
Предполагается, что до тех пор функции каталонского правительства будут исполнять представители центральных властей. Эти меры теперь должен утвердить сенат Испании, заседание ожидается 27 октября.
Глава женералитета Карлес Пучдемон назвал решение Мадрида «унижением» Каталонии и нападением на демократию, обвинил короля Фелипе VI в поддержке этих агрессивных шагов и созвал заседание каталонского парламента, предложив ему принять решение о дальнейших действиях.