Շվեդական մամուլի բացահայտումները. Ադրբեջանը նոր կոռուպցիոն սկանդալի կիզակետում է
Շվեդական հանրային հեռուստատեսության հետաքննող լրագրողների խումբը և «OCCRP»-ի (Organizerd Crime and Corruption Reporting Project)-ի փորձագետները նոր կոռուպցիոն մեխանիզմ են գաղտնազերծել: Սկանդալային բացահայտումների կիզակետում կրկին Ադրբեջանն է:
2017 թվականի մարտի 10-ին կաշառք տալու կասկածանքով ձերբակալվեց «Բոմբարդիեր» կանադական ընկերության շվեդական մասնաճյուղի աշխատակիցը։ Ստոկհոլմի շրջանային դատարանի որոշման համաձայն ՌԴ քաղաքացի, 37-ամյա Եվգենի Պավլովը կալանավորվել էր Ադրբեջանում պայմանագրեր կնքելու համար կաշառք տալու կասկածանքով։ Պավլովի ձերբակալության լուրը հաստատել էր նաև Շվեդիայում ՌԴ դեսպանությունը։ Դատախազության հայտարարության մեջ նշվում է, որ կաշառք տալու մեջ կասկածվում են կազմակերպության բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Դատախազությունը մանրամասներ չէր ներկայացրել, սակայն շվեդական և ռուսական ԶԼՄ-ների համաձայն՝ գործը վերաբերում էր Ադրբեջանի երկաթուղային իշխանություններին կաշառք տալու միջոցով տենդեր շահելուն։ 2013թվականին կազմակերպությունը հաղթել էր գնացքների ազդանշանային համակարգերի վաճառքի համար Ադրբեջանի հայտարարած տենդերում։
«Չնայած նրան, որ «Բոմբարդիեր»-ն իր գնային քաղաքականությամբ գտնվում էր հինգերորդ տեղում, կազմակերպությունը հաղթել է տենդերը, իսկ վերջինիս մրցակիցները, որոնք ավելի լավ գներ էին առաջարկում, որակազրկվել են Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից»,- նշված էր դատախազության հայտարարության մեջ։
Որպես ապացույց հիշատակվել էր 2016 թվականի հոկտեմբերին առգրավված կազմակերպության էլեկտրոնային հաղորդակցությունը։ Ազդանշանային համակարգերը անմիջապես առաքվել էին Ադրբեջան, սակայն ձևակերպումը կատարվել էր այնպես, որ իբրև «Բոմբարդիեր»-ն իր արտադրանքը նախ վաճառել էր Լոնդոնում ընդամենը փոստային արկղ ունեցող «Մուլտիսերվ օվերսիս» (Multiserv Overseas) կազմակերպությանը, որն էլ իր հերթին այն վերավաճառել էր «Բոմբարդիեր»-ին Ադրբեջանում։ Վերջինն էլ սարքավորումները վաճառել էր Ադրբեջանի իշխանություններին։ Այս գործընթացում «Մուլտիսերվ օվերսիս»-ը բարձրացրել էր արտադրանքի գինը ավելի քան 550 տոկոսով (մոտ 570 միլիոն շվեդական կրոն)։ Գումարը, ըստ շվեդական ԶԼՄ-երի, ուղարկվել է «ռուս գործարարների, որոնք նախկինում ներքաշված էին հետխորհրդային երկրներում կոռուպցիոն սկանդալների մեջ»: Մամուլի հրապարակումների համաձայն, կաշառքի ընդհանուր չափը կազմել է մոտ 700 միլիոն շվեդական կրոն։ Գործը քննող դատախազ Թոմաս Ֆորսբերգը հայտարարել էր, որ իրենք համարում են այս գործը կեղծ հաշիվներ ներկայացնելու միջոցով սև փողեր ստանալու գործարք։
Գործարքին անդրադառնալով Շվեդիայի Ոստիկանության տնտեսական հանցագործությունների բաժնի նախկին պետ Ստեն Լինդստրոմը հայտնել էր, որ իր կարծիքով «Բոմբարդիեր»-ը օգտագործել է «Մուլտիսերվ» կազմակերպությունը կաշառք տալու նպատակով.
«Կարծում եմ սա այն կազմակերպությունն է, որը Ադրբեջանի իշխանությունները պահանջել են օգտագործել», - նշել է Լինդստրոմը։
Ավելի վաղ «Բոմբարդիեր»-ի ներկայացուցիչ Բարբարա Գրիմը շվեդական ռադիոյի հետ զրույցում հաստատել էր, որ ոստիկանությունը հարցաքննել է ընկերության մեկ աշխատակցի և հավելել, որ «Բոմբարդիեր»-ը հետաքննության շրջանակներում կհամագործակցի ոստիկանության հետ:
2017 թվականի հոկտեմբերին «Bombardier» կազմակերպության՝ Ադրբեջանի իշխանությունների հետ խոշորամասշտաբ կոռուպցիայի մեջ ներգրավումը և դրա մասին նոր երևան եկած տեղեկությունները կրկին հայտնվել են շվեդական մամուլի ուշադրության կենտրոնում։ Գործարքի վերաբերյալ Շվեդիայի հանրային հեռուստատեսությունը վավերագրական ֆիլմ է ցուցադրել: Ֆիլմում բացահայտվում և բացատրվում են կոռուպցիոն ցանցի գործունության մեխանիզմները, Ալիևյան ռեժիմի հետ պայմանավորվածություններն ու միջնորդ կազմակերպությունների միջոցով տարվող գործընթացները։
Թեև կազմակերպության ազգությամբ ռուս պաշտոնյան հոկտեմբերին վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ կալանքից ազատ է արձակվել, դեպքի կապակցությամբ տարվող ինտենսիվ նախաքննությունը շարունակվում է։ Ավելին, Շվեդիայի հանրային հեռուստատեսության հետաքննող լրագրողների խումբը՝ «Uppdrag granskring»-ը բացահայտել է տեղեկություններ՝ այդ թվում և բարձրաստիճան պաշտոնյաների երկխոսություններից հատվածներ, որոնց համաձայն, այս դեպքը շատ ավելի մեծ շղթայի օղակներից պարզապես մեկն է։ Լրագրողները պնդում են, որ ստեղծված է գործարարության հատուկ մոդել հետխորհրդային այլ երկրների հետ ևս կոռուպցիոն գործընթացներ ծավալելու համար։ Որպես ցանցում ներգրավված երկրներ հիշատակվում են Ղազախստանը, Թուրքմենստանը և Ռուսաստանը։ Լոնդոնյան «Multiserv overseas»-ին համարժեք գործունեություն են ծավալում նաև այլ միջնորդ կազմակերպություններ, ինչպիսին է «Woltra Plus»-ը Ռուսաստանում կամ «Ross Raven Overseas»-ը Ղազախստանում ։
«Uppdrag granskring»-ը և «OCCRP»-ի (Organizerd Crime and Corruption Reporting Project) փորձագետները նշում են, որ «Multiserv»-ի ետևում կանգնած են ազգությամբ ռուս գործարարներ, ովքեր բավականին ազդեցիկ են երկաթուղիների հետ աշխատանքի ոլորտում։ Նրանք ռուսական երկաթգծերի նախկին ղեկավար Վլադիմիր Յակունինի մտերիմներին են, և, ըստ ներքին տվյալների, ուղղակի կապ ունեն հետսովետական տարածաշրջանի երկաթգծերի ղեկավարների մեծամասնության հետ։ «Uppdrag granskring»-ի լրագրողները մինչև իսկ հաջողացրել են հանդիպել Լոնդոնում 2012 թվականի մարտի 12-ին մահափորձից մազապուրծ եղած ազգությամբ ռուս մի բանկիրի հետ, ով քաջատեղյակ է գործող մեխանիզմների տրամաբանությունից։
Ալիևյան ռեժիմի հետ ստեղծված այս կոռուպցիոն լաբիրինթոսը բացահայտելու և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ Շվեդիայում տարվում է ակտիվ իրավաբանական և լրագրողական հետաքննություն։ Հետաքննությունը վարող դատախազները հրաժարվել են մամուլին տրամադրել հավելյալ տեղեկություններ՝ հղում անելով նախաքննական գաղտնիությանը։

Шведские СМИ рассекретили новый механизм коррупции, в центре которого вновь оказался Азербайджан
Рассекречен новый механизм коррупции, в центре которого вновь оказался Азербайджан. Расследование провели журналисты Государственного телевидения Швеции и эксперты Центра по исследованию коррупции и организованной преступности (OCCRP).
10 марта 2017 года по подозрению в подкупе был арестован сотрудник шведского отделения канадской компании «Bombardier». Согласно решению Стокгольмского районного суда, 37-летний гражданин РФ – Евгений Павлов – был задержан по подозрению в подкупе с целью подписания контрактов в Азербайджане. Известие об аресте Павлова также было подтверждено посольством РФ в Швеции. В заявлении прокуратуры говорится, что высокопоставленные чиновники подозреваются в подкупе.
Прокуратура не представила никаких подробностей, но, согласно шведским и российским СМИ, дело было связано с подкупом железнодорожных властей Азербайджана с целью выиграть тендер. В 2013 году организация выиграла объявленный Азербайджаном тендер, на поставку в страну систем сигнального оборудования для поездов.
«Несмотря на то, что компания Bombardier по ценовой политике оказалась на пятом месте, организация выиграла тендер, и ее конкуренты, предлагавшие лучшие цены, были дисквалифицированы властями Азербайджана», – говорится в заявлении прокуратуры.
В качестве доказательства упоминались конфискованные в октябре 2016 года электронные сообщения организации.
Сигнализационные системы были прямо отправлены в Азербайджан, однако формулировка была сделана таким образом, что якобы компания «Bombardier» продала свою продукцию сначала организации «Multiserv Overseas» в Лондоне, которая перепродала ее компании «Bombardier» в Азербайджане. Последняя в свою очередь перепродала оборудование азербайджанским властям. В этом процессе «Multiservice Overtis» повысила цену продукта более чем на 550 процентов (около 570 миллионов шведских крон).
Деньги, по данным шведских СМИ, были отправлены «российским бизнесменам, которые ранее участвовали в коррупционных скандалах в постсоветских странах». Согласно сообщениям СМИ, общая сумма взятки составляла около 700 миллионов шведских крон.
Расследующий данные факты прокурор Томас Фортсберг заявил, что они рассматривают это дело «как ложное выставление фактур для высвобождения черных денег». Как отмечается в материале, комментируя сделку, бывший глава шведской полиции Стен Линдстрем заявил, что, по его мнению, «Bombardier» использовала организацию «Multiserv» для выплаты взятки.
«Я думаю, что эту фирму им просто «назначили» из Азербайджана для проведения сделки», – сказал Линдстром.
Представитель фирмы «Bombardier» Барбара Гримм в интервью шведскому радио сообщила, что полиция допросила одного сотрудника компании и добавила, что «Bombardier» будет сотрудничать с полицией в расследовании.
Участие фирмы «Bombardier» в октябре 2017 года в крупномасштабном коррупционном скандале с властями Азербайджана и вновь появившаяся информация об этом вновь привлекли внимание шведских СМИ. Государственное телевидение Швеции представило документальный фильм о сделке, в котором раскрываются и объясняются механизмы деятельности коррупционных систем, договоренности с режимом Алиева и процессы через посреднические организации.
Хотя в октябре решением Апелляционного суда должностное лицо компании, русский по национальности, был отпущен, интенсивное расследование по поводу инцидента продолжается.
«Uppdrag granskring» – раскрыла информацию, в том числе из диалогов высокопоставленных чиновников, согласно которым данный случай является только одним звеном в большой цепи. Журналисты утверждают, что создана также специальная бизнес-модель для проведения коррупционной деятельности с другими постсоветскими странами. В качестве вовлеченных в эту сеть стран упоминаются Казахстан, Туркменистан и Россия.
Аналогичную с лондонским «Multiserv overseas» деятельность разворачивают также и другие компании-посредники, такие как «Woltra Plus» в России или «Ross Raven Overseas» в Казахстане.
Эксперты компании «Uppdrag granskring» и OCCRP отмечают, что за компанией «Multiserv» стоят русские по национальности бизнесмены, которые очень влиятельны в железнодорожном бизнесе. Они близки Владимиру Якунину, бывшему главе РЖД и, согласно внутренним данным, напрямую связаны с большинством лидеров железных дорог в постсоветском регионе.
Журналистам из «Uppdrag granskring» удалось встретиться с российским банкиром, который 12 марта 2012 года пережил попытку самоубийства в Лондоне и хорошо знает логику существующих механизмов.
В Швеции ведется активное правовое и журналистское расследование, чтобы раскрыть этот коррупционный лабиринт алиевского режима и привлечь виновных к ответственности. Ведущие данное дело прокуроры отказались предоставить СМИ дополнительную информацию, сославшись на конфиденциальность предварительного расследования.
Отметим, что корпорация «Bombardier Inc.» является крупнейшим в мире производителем железнодорожной техники «Bombardier Transportation». Подразделение компании «Bombardier Aerospace» занимается производством самолетов и космической техники.