Հակառակորդը հայկական դիրքերի վրա արձակել է ականանետի 5 արկ և «ՍՊԱՅԿ» տիպի մեկ հակատանկային հրթիռ. Պատասխանը լինելու է ցավոտ. Արցախի ՊՆ (Տեսանյութ)
23/10/2017 10:40
Երեկ Ադրբեջանի զինված ուժերը խախտելով վերջերս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև Ժնևում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը՝  հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ-Մատաղիս) ուղղությամբ կիրառել են հրետանային զինատեսակներ, հայկական դիրքերի վրա արձակելով ականանետի 5 արկ և «ՍՊԱՅԿ» տիպի մեկ հակատանկային հրթիռ:
Արցախի Հանրապետության ՊՆ մամուլի ծառայությունից հաղորդում են՝ կատարվածը փաստում է, որ, ինչպես միշտ, Բաքուն ոչ միայն հակված չէ ձեռքբերված պայմանավորվածությունը նպատակաուղղել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ու չարդարացված կորուստների բացառմանը, այլև հակառակը՝ կանխամտածված սադրանքների միջոցով գնում է իրադրության ապակայունացմանը:
«Հաշվի առնելով միջազգային հանրության և, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից ադրբեջանա-արցախյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված գործընթացների արդյունավետ իրականացման անհրաժեշտությունը, Արցախի զինված ուժերը ձեռնպահ են մնացել պատասխան գործողություններից: Սակայն դա ամենևին չի նշանակում, որ դեպքերը նման տրամաբանությամբ զարգանալու պարագայում հակառակորդի նախահարձակ գործողությունները մնալու են անպատասխան:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունն ամենայն պատասխանատվությամբ Բաքվի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանն զգուշացնում է, որ սադրանքները շարունակվելու դեպքում պատասխանը լինելու է անհամարժեք և բավականին ցավոտ», - ասված է ՊԲ հաղորդագրության մեջ։

Азербайджан обстрелял позиции НКР из артиллерийских установок и противотанковой ракеты «Спайк». Ответ будет болезненным (Видео)
23/10/2017 10:49
Нарушив достигнутые на встрече президентов Армении и Азербайджана в Женеве договоренности, ВС Азербайджана на северо-восточном направлении линии соприкосновения (Мартакерт-Матагис) применили артиллерийские установки, произведя пять выстрелов, а также произвели один выстрел из противотанковой ракеты «Спайк». Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
Согласно сообщению, произошедшее свидетельствует, что, как всегда, Баку не только не склонен направить достигнутые договоренности на мирное урегулирование конфликта и исключение потерь, но, наоборот, путем предумышленных провокаций ведет ситуацию к дестабилизации.
«Учитывая необходимость эффективной реализации процессов по мирному решению конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ ВС Арцаха воздержались от ответных действий. Однако это не означает, что при развитии событий по данному сценарию, действия противника останутся безответными. Со всей ответственностью предупреждаем военно-политическое руководство Азербайджана, что при продолжении провокаций ответ будет несоразмерным и достаточно болезненным», - отметили в пресс-службе Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.