Աստանայում Սիրիայի ճգնաժամի կարգավորման բանակցություններում հնարավոր է նոր մասնակիցներ լինեն
Ղազախստանի ԱԳՆ-ն հնարավոր է համարել Սիրիայի ճգնաժամի կարգավորման հարցով Աստանայում 7-րդ միջազգային հանդիպմանը նոր մասնակիցների հայտնվելու հավանականությունը: Այս մասին երկուշաբթի լրագրողներին հայտնել է Ղազախստանի ԱԳ նախարար Կայրաթ Աբդրահմանովը, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Ո՛չ, չեմ բացառում, ամեն ինչ կախված է այն բանից, թե երաշխավոր երկրները որքանով կկարողանան ամբողջ աշխատանքը հիմա համակարգել», - ասել է նա՝ ի պատասխան բանակցությունների նոր մասնակիցների հավանականության մասին հարցին:
Նախարարի խոսքով՝ խորհրդակցությունների մասնակիցների կազմը հայտնի կդառնա «այս շաբաթվա ընթացքում»:
Սիրիայի ճգնաժամի կարգավորման հարցով 6-րդ միջազգային հանդիպումը Աստանայում տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 14-15-ին: Ղազախստանի մայրաքաղաքում 7-րդ հանդիպումը նախատեսված է հոկտեմբերի 30-31-ին:

На переговорах по Сирии в Астане могут появиться новые участники
Министерство иностранных дел Казахстана допускает возможность появления новых участников на седьмой международной встрече в Астане по урегулированию ситуации в Сирии. Об этом в понедельник сообщил журналистам глава казахстанского МИД Кайрат Абдрахманов.
«Нет, не исключаю, все зависит от того, насколько страны-гаранты сейчас сумеют скоординировать свою работу», - сказал он, отвечая на вопрос о вероятности появления новых участников переговоров.
По словам министра, состав участников консультаций станет известен «в течение этой недели».
Шестая международная встреча по Сирии прошла в Астане 14-15 сентября. Седьмая встреча в столице Казахстана по урегулированию конфликта в Сирии запланирована на 30-31 октября.