Սլովենիայի նախագահը կորոշվի ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքում
Սլովենիայի նախագահը կորոշվի ընտրությունների երկրորդ փուլի արդյունքում, որը կկայանա նոյեմբերի 12-ին, վկայում են երկրի Պետական ընտրական հանձնաժողովի տվյալները,  փոխանցում է РИА Новости-ն:
Կիրակի  կայացած առաջին փուլի արդյունքներով՝ թեկնածուներից ոչ մեկը չի հաղթահարել 50 տոկոսի արգելքը: Քվեաթերթիկների 99,9 տոկոսի տվյալների ամփոփումից հետո Սլովենիայի գործող նախագահ Բորուտ Պախորը, որն առաջադրվել էր որպես անկախ թեկնածու, ստացել է ձայների 47,07 տոկոսը: Նրա մերձավոր հետապնդողը՝ կատակերգական ժանրի նախկին դերասան և Կամնիկ մարզային քաղաքի քաղաքագլուխ Մարյան Շարեցը, հավաքել է ձայների 24,97 տոկոսը: Նախնական տվյալներով՝ ընտրություններին մասնակցությունը կազմել է ռեկորդային ցածր 43,57 տոկոս:
Այժմ Պախորն ու Շարեցը կհանդիպեն երկրորդ փուլում: Քվեարկության արդյունքների հայտարարումից հետո նախագահը հայտարարել է, որ «շատ հուսադրող» է համարում արդյունքը՝ հաշվի առնելով ոչ մեծ վստահությունը քաղաքական գործիչների նկատմամբ: Նրա ընդդիմախոսը նշել է, որ գերազանց է համարում իր արդյունքը, որն ստեղծվել է զրոյից և առանց հին քաղաքական վերնախավերի աջակցության:

Президента Словении изберут во втором туре выборов
Президент Словении будет определен по итогам второго тура выборов, который состоится 12 ноября, свидетельствуют данные Государственной избирательной комиссии (ГИК) страны, сообщает РИА Новости.
По итогам первого тура, состоявшегося в воскресенье, ни один из кандидатов не преодолел 50-процентный барьер. После обработки 99,9% бюллетеней действующий президент Словении Борут Пахор, выдвигавшийся в качестве независимого кандидата, получил 47,07% голосов.
Его ближайший преследователь бывший актер комедийного жанра и мэр провинциального города Камник Марьян Шарец набрал 24,97%. Явка, по предварительным данным, составила рекордно низкие 43,57%. Теперь Пахор и Шарец встретятся во втором туре. После оглашения данных голосования президент заявил, что считает результат «очень обнадеживающим» с учетом малого доверия к политикам. Его оппонент отметил, что считает отличным своей результат, который был создан с нуля и без какой-либо помощи со стороны старых политических элит.