ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Պաշտպանության մասին» օրենքի նախագիծը
Այսօր Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Պաշտպանության մասին» օրենքի նախագիծը, որին կողմ քվեարկեց 86, դեմ՝ 9 պատգամավոր:
«Մենք դեմ ենք քվեարկելու օրենքին, որովհետև խնդիր ունենք այն փիլիսոփայության հետ, որը դրված է գլխավոր շտաբի ձևավորման և ընդհանրապես գործունեության հիմքում: Բավարար չենք համարում ռազմարդյունաբերական համալիրի զարգացման տեմպերը», -մինչև քվեարկությունը «Ելք»-ի դիրքորոշումը ներկայացրեց խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը:
Օրինագիծը, որը ԱԺ-ում ներկայացնում է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը, սահմանում է, որ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը խաղաղ պայմաններում ենթարկվում է պաշտպանության նախարարին, իսկ պատերազմի ժամանակ՝ գերագույն գլխավոր հրամանատարին:
Բացի այդ, փաստաթղթով սահմանվում են ՀՀ վարչապետի լիազորությունները, որոնց համաձայն, պատերազմ հայտարարելու դեպքում որպես զինված ուժերի գերագույն հրամանատար վարչապետն ընդունում է պատերազմական ժամանակ քաղաքական և ռազմական բնույթի որոշումներ, իրականացնում է պաշտպանության ոլորտում զորահավաքային նախապատրաստության և զորահավաքի գործընթացում օրենքով սահմանված այլ լիազորություններ։

В парламенте Армении в первом чтении принят законопроект об обороне
В Национальном Собрании Армении сегодня в первом чтении был принят проект закона РА «Об обороне» соотношением голосов 86 «за» и 9 «против».
Руководитель оппозиционной фракции парламента Армении «Выход» («Елк») Никол Пашинян заявил, что они проголосуют против принятия проекта.
«Мы проголосуем "против", поскольку у нас есть вопросы в связи с философией, заложенной в основу формирования и деятельности  Главного штаба. Считаем неудовлетворительными темпы развития ВПК. Мы не поддержим проект и по той причине, что наше предложение, призванное способствовать росту развития ВПК, не было принято», - отметил Никол Пашинян.
Законопроект, который представлял в парламенте министр обороны Виген Саркисян, устанавливает, что начальник Главного штаба ВС в мирных условиях подчиняется министру обороны, а в военное – верховному главнокомандующему.
Кроме того, в документе установлены полномочия премьер-министра Армении, согласно которым, в случае объявления войны премьер-министр, как верховный главнокомандующий, принимает в военных условиях политические и военные решения, осуществляет в сфере оборы иные установленные законом полномочия в процессе организации и проведения призыва.