Բերքաբեր. պատերազմին «չենթարկվող» սահմանային ձկնորսությունը (Լուսանկարներ, տեսանյութ)
Ջրային ավազաններով, առավել ևս ջրային սահմաններով աչքի չընկնող Հայաստանի Հանրապետության համար Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերքաբեր գյուղն առանձնահատուկ է. հայ-ադրբեջանական սահմանն այստեղ ջրով է գծված:
«Ջրբաժանային» Ջողազ ջրամբարի կառուցումը, խորհրդային տարիներին` 1970-ականներին է սկսվել:
Որոշվել է հայկական Բերքաբեր (այդ տարիներին Ջողազ) և ադրբեջանական Մազամ գյուղերի միջև եղած տարածությունն օգտագործել շրջանի ոռոգման հարցերը լուծելու նպատակով ու կառուցել արհեստական ջրամբար:
Ջողազը հայ ու ադրբեջանցի աշխատողները միասին են կառուցել ու հակամարտությունից հետո միասին էլ զրկվել ջրամբարից օգտվելու հնարավորությունից:
Արդյունքում` բազմաթիվ ռեսուրսների ծախսով ու ջանքերով կառուցված ջրամբարն այդպես էլ մնացել է պատերազմի մեջտեղում, չօգտագործվող, «ոչ ձեզ, ոչ մեզ» սկզբունքով: Ջողազի մի ափին մնացել է հայկական գյուղը, դիմացի ափին` Ադրբեջանը:
Ջողազի ջրամբարը` դիմացն Ադրբեջանի տարածքում գտնվող Գավազան լեռը
Ջողազը Բերքաբերի բնակչի պատշգամբից, դիմացն` Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքն է
Պղտոր ջրի ձուկը
Կառուցումից որոշ ժամանակ անց որոշվել է ջրամբարում նաև ձկներ բուծել: Բացի այն, որ այստեղ լցվող գետերի հետ Ջողազում հայտնվում էր կողակ և բեղլու, 80-ականներին լիճ է լցվել նաև կարպ, սազան, ասում են` նաև կարմրախայտ:
Հակամարտության սրումից հետո, սակայն, ձկնորսությունը Ջողազում խիստ վտանգավոր զբաղմունք է դարձել: Որոշ տարիների վտանգավոր էր մոտենալ նույնիսկ ափին: Սակայն, քանի որ ձկնորսությունը գյուղացիներից շատերի համար եկամտի միակ միջոցն էր, լճին չմոտենալու արգելքը հանվեց հենց գյուղացիների կողմից` «ինչ լինի` լինի» սկզբունքով:
Հակամարտության` ոչ ասացվածքային «պղտորած ջրում», գյուղացին պետք է պահեր իր ընտանիքն ու այդ ջրից որսար իր բաժին ձուկը:
Այսօր երկու կողմից էլ ջրամբար մտնող ձկնորսները գիտեն` իրենք հակառակորդի դիրքերի ուղիղ նշանառության տակ են: Միմյանց ձկնորսների վրա չկրակելը երաշխավորվում է երկու կողմերի լուռ, երբեք չպայմանավորված համաձայնությամբ, որն, իհարկե, նաև խախտվում է:
Ձկնորսները
Բերքաբերցի ձկնորս Աղասի Թամրազյանը վիրավորվել է այդ չգրված համաձայնության խախտումներից մեկի ժամանակ:
2014թ.-ին երկու ոտքերն էլ վնասվել են հակառակորդի կրակոցից: Ասում են` ձկնորսությամբ 20 տարուց ավելի է զբաղվել: Այսօր, սակայն, Բերքաբերում չէ: Ռուսաստան է մեկնել` սեզոնային աշխատանքի:
Փոխարենը Բերքաբերում Սերյոժային ենք հանդիպում:
«Ստաժավոր ձկնորս է»,- ասում են գյուղացիները:
«Ինձանից ի՞նչ ձկնորս, նենց, զբաղմունք է էլի, ինձանից փորձառուները կան»,- հակադարձում է:
Հարցնում ենք` «Ո՞նց եք անում, ո՞նց մտնում Ջողազը, չե՞ք վախենում»:
«Դե մի օր, որ մեռնենք` էլ չենք անի», - ծիծաղում է:
Խնդիրների վերաբերյալ խոսելիս ասում է` կրակոցը մի կողմ, այս հարցում ամենակարևորն իրացման հարցը լուծելն է:
Լինում է վտանգի տակ ձուկը բռնում են, բերում` առնող չկա:
«Լցնում ենք ավտոն ընկնում դռնեդուռ` գյուղում, կողքի գյուղերում, Իջևանում: Մեկ-մեկ դռանը կանգնում գոռում ես` ձուկ եմ ծախում, ասում են` լավ ես անում, բայց մեզ պետք չի ու բռնածը փչանում, գնում ա: Ձուկը երկար չես պահի, պիտի շուտ վաճառես», - ասում է Սերյոժան:
Նրա խոսքով` ջրամբար մտնում են ինքնաշեն նավակներով, հետները ցանց ու կառթ վերցնում:
«Նավակը կառոբկեք են, կպցնում ենք իրար` գնում: Հենա լճի ափին կա, կարաք գնաք նայեք», - ասում է ու հրաժեշտ տալիս:
Տղամարդն ու ծովը
Ջրամբարին ամենամոտ տնից երեք տղամարդ է իջնում: Քաղաքացիական հագուստովը ձկնորս Ռուբիկն է, զինվորականը` նրա որդին. Ռուբիկը ջրամբար է իջնում` ձուկ բռնելու, որդին` դիրք` ծառայության:
Հեռվից երկու պետությունների սահմանին ձուկ որսացող տղամարդն առաջինը «հեմինգուեյական» մոտիվներ է հիշեցնում:
Բայց ձկնորսը ծերունի չէ` միջին տարիքի տղամարդ է, ում արտաքինին մի քանի տարի է ավելացրել ընտանիքի, սահմանի, կռվի մեջ ապրելու հոգսը:
Ու տպավորություն է, որ տղամարդը մեր ու հակառակորդի դիրքերի մեջտեղում ոչ միայն ու ոչ այնքան ձուկ է որսում, որքան սեփական աշխատանքով ապրելու իր իրավունքը. որսում է իր բաժին խաղաղությունը:
Իրար կցմցած արկղերով «խցկվում» է պատերազմի ամենակենտրոնն ու վտանգելով կյանքը` պայքարում ապրելու իր իրավունքի համար:
Ձկների իրացման տարբերակները
Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերքաբերում գյուղացիներին աջակցելու մի շարք ծրագրեր է իրականացնում «Սահման» հասարակական կազմակերպությունը:
Ընտանիքներին ջերմոցների, մեղվի փեթակների տրամադրումից, գյուղի երեխաների համար խմբակների ստեղծումից ու ֆինանասավորողներին դեպի գյուղ գրավելուց բացի կազմակերպությունը փորձում է լուծել նաև ձկների իրացման հարցը:
«Գյուղում ունենք մի փորձառու ձկնորս, ով, օրինակ, դիմել է մեզ ու նշել, որ եթե ունենա փոքրիկ ջրավազան, կկարողանա որսացած ձկները որոշ ժամանակով, մինչև իրացնելն այդտեղ պահել, որպեսզի չփչանան», - ասում է «Սահման» ՀԿ ծրագրերի պատասխանատու և համահիմնադիր Անահիտ Նազարյանը:
Այդ ջրավազանի կառուցման համար արդեն գտնվել է նաև հովանավոր, միակ խոչընդոտը ջրի խնդիրն է. Բերքաբերում մինչ օրս նույնիսկ բնակելի տներն ապահովված չեն ջրամատակարարմամբ:
Ձկների «կիրառման» մյուս տարբերակը դրանք չորացնելն է: Այս հարցով «Սահման» ՀԿ-ին դիմել է մեկ այլ բերքաբերցի երիտասարդ:
«Նա չորացնելու միտքն առաջարկել էր ու մենք նրան ֆինանսավորեցինք, տրամադրեցինք չորացման համար անհրաժեշտ սարքավորումներ, որոնք ապահովում են փոքր արտադրական ծավալ: Այստեղ խնդիրն այն է, որ ամեն ձուկ չէ հնարավոր չորացնել: Այսօր այդ երիտասարդը գարեջրի համար է փոքրիկ ձկներ չորացնում, ջերկիներ է ստանում, վակուումային փաթեթավորում է կատարում», - ասում է Անահիտ Նազարյանը:
«Սահման» ՀԿ-ի համահիմնադրի խոսքով, թեև արտադրական ծավալները դեռևս մեծ չեն, բայց բերքաբերցի երիտասարդի արտադրանքն արդեն վաճառվում է Իջևանի մի քանի խանութներում, ինչպես նաև հարակից, ճանապարհամերձ գարեջրատներում:

Село Беркабер. Рыбалка под прицелом (Фото, видео)
Республика Армения не имеет выхода к морю, и, следовательно, не имеет морских границ. Исключением можно считать село Беркабер Тавушскоой области, где армяно-азербайджанская государственная граница очерчена именно водой.
Пограничное водохранилище Джохаз начали строить в советские годы, в 1970-ых.
Было решено использовать территорию между армянским селом Беркабер (в те годы село называлось Джохаз - автор) и азербайджанским селом Мазам для строительства водохранилища, которое должно было решить вопрос орошения сельскохозяйственных земель.
Водохранилище Джохаз совместно строили армянские и азербайджанские рабочие, а в 90-ые, после разгара Карабахского конфликта и последующей войны, вместе лишились возможности использовать его.
В итоге, водохранилище, построенное за счет больших ресурсов, так и осталось посередине войны, без пользы, по принцупу «ни вам - ни нам». На одном берегу Джохаза осталась армянская деревня, на другом - азербайджанская.
Водохранилище Джохаз. На заднем плане гора Гавазан на территории Азербайджана
Рыба в мутной воде
Через некоторое время после строительства водохранилища было решено разводить в нем рыбу. Кроме того, что с водами рек в нем появился усач, в 80-ые искусственным путем в Джохазе стали разводить карпа и форель.
После обострения армяно-азербайджанского конфликта рыбалка в водохранилище стала очень экстремальным занятием. Долгие годы было опасно даже подходить к берегу Джохаза, но поскольку рыболовство для многих сельчан был единственным источником заработка, «запрет» на выход в Джохаз сняли сами жители, по принципу «будь, что будет».
В «мутной воде» конфликта сельчанин должен был поймать свою часть рыбы, чтобы суметь содержать семью. Сегодня рыбаки, выходящие на воду с обеих сторон, знают - они под прямым прицелом позиций противника. Правило не стрелять в рыбаков с обеих сторон не заверено никакими документами, оно просто есть, без каких-либо словесных договоренностей и, конечно же, оно время от времени нарушается.
Рыбаки
Агаси Тамразян, рыбак из Беркабера, был ранен во время одного из нарушений этого неписаного соглашения.
В 2014 году его обе ноги были повреждены выстрелом противника. Говорят, что он ловил рыбу более 20-ти лет. Сегодня, однако, он не в Беркабере. Пришлось поехать в Россию - на заработки.
По дороге к водохранилищу встречаем Сережу.
- Вот он - опытный рыбак, - говорят жители деревни.
- Как вы выходите на воду? Не опасно?, - спрашиваю его.
- Ну, однажды, когда подстрелят, больше не выйду, - шутит рыбак.
Говоря о проблемах, Сережа отмечает, что пограничная опасность - это одно, но кроме нее у сельчан есть другая проблема - реализация пойманной рыбы.
«Бывает, невзирая на опасность, ловишь рыбу, а пути реализации нет. Берешь весь улов, садишься в машину и едешь от дома к дому. Бывает, стою у ворот и кричу, что продаю рыбу. Люди выходят, смотрят, говорят, ну, молодец, но нам рыба не нужна. А рыбу долго не продержишь, вот и весь улов портится», - рассказывает Сережа.
По его словам, на воду они выходят на кустарно изготовленных лодках, с собой берут удочки и сети.
«Лодки строим из коробок, вон они, на берегу стоят, нас ждут...», - говорит Сережа и уходит по своим делам.
Старик и море
Из дома, находившегося прямо на берегу Джохаза, спускаются двое мужчин. В гражданской одежде - рыбак Рубик, в военной форме - его сын. Рубик готовится выйти на воду, его сын в то же время идет на службу, на пограничный пост.
Издали мужчина, ловящий рыбу на границе двух стран, сразу рождает хемингуэйские ассоциации. И хоть он не старик, как у Хемингуэя, пограничная жизнь, содержание семьи в сложных условиях, прибавили десяток лет к его среднему возрасту.
И кажется, что в воде между армейскими позициями двух враждующих стран, старик хочет поймать не столько рыбу, сколько свое право жить в мире и зарабатывать своим честным трудом.
На кустарной лодке он «влезает» в самый центр войны и, подвергая жизнь опасности, борется именно за право жить.
Пути реализации рыбы
В приграничном селе Беркабер Тавушскоой области Армении несколько программ по содействию приграничному населению осуществляет общественная организация «Граница».
Организация предоставляет семьям теплицы, пчелиные улья, организовывает разные кружки для местных детей. Кроме этого, «Граница» пытается помочь с решением вопроса реализации рыбы.
«Один из рыбаков деревни обратился к нам и объяснил, что если бы у него был маленький водный бассейн, то он смог бы держать улов рыбы дольше, то есть, у него было бы больше времени на ее реализацию», - в беседе с нами рассказала ответственная за программы «Границы» Анаит Назарян, отмечая, что им уже удалось найти спонсора для выполнения этой программы.
Кроме этого, в организацию обратился еще один рыбак из Беркабера, предложив реализовывать рыбу в виде закусок к пиву, то есть высушивать ее и сдавать в магазины.
«Мы нашли для него финансирование, теперь он продает мелкую рыбу этим путем», - рассказала Анаит Назарян.
Этот продукт из приграничной зоны можно найти в мелких магазинах Тавушской области. Производство пока маленькое, но как жители, так и общественная организация «Граница» планируют в дальнейшем расширить производство.