Շարժումն առաջին օրվանից քաղաքական է, իսկ ուղղորդվելու մասին կարծիքները` ծիծաղելի. Դավիթ Պետրոսյան
Օրենքի հիմքում չեն կարող ընկնել անձնական օրինակները, օրենքի հիմքում կարող է լինել միայն հետազոտությունը, որը չարվեց, այս մասին այսօր «Ազատություն» ռ/կ Ֆեյսբուքյան ասուլիսի ժամանակ ասաց «Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնության անդամ, այսօրվանից հացադուլ հայտարարած ուսանող Դավիթ Պետրոսյանը:
«Հացադուլի որոշումը կայացվել է երեկ գիշերը: Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել` նախաձեռնության անդամների թիվն ամենափոքր հաշվարկներով այժմ գերազանցում է 400-ը և գլխավոր շարժումը տեղի է ունենում դրսում: Պետք է կենտրոնանալ այդ շարժման վրա ու հենց դրա համար էլ հիմա մեր ընկերները ԱԺ-ի դիմաց են: Հացադուլով մենք ցանկանում ենք ցույց տալ, թե ինչ հետևանքներ կարող է ունենալ, երբ մարդկանց ձայնը հաշվի չի առնվում, աղավաղվում է մարդու խոսքը», - ասաց Դավիթ Պետրոսյանը:
Նա ընդգծեց` շարժման ողջ ընթացքում իրենց հասցեին տրվել են տարատեսակ որակավորումներ, իրենց փորձել են ասոցացնել տարբեր մարդկանց հետ:
Պատասխանելով օգտատերերից մեկի հարցին` արդյոք շարժումը քաղաքական դաշտ բերելու ժամանկը չէ՞, Դավիթ Պետրոսյանը պատասխանեց, որ պայքարն առաջին օրվանից էլ քաղաքական է:
«Օրինագծի դեմ սկսվել է պայքար, իսկ օրինագիծը քննարկվում է քաղաքական գլխավոր ատյանում` Ազգային ժողովում: Պայքարը քաղաքական է: Իսկ կուսակցականանալու կամ ուղղորդվելու հետ կապված մի քանի անգամ ասել ենք` սա ուսանողական շարժում է: Եթե ինչ-որ քաղաքական ուժ կամ պատգամավոր նշել է, որ մեզ հետ համաձայն է, ծիծաղելի է ասել, որ ինչ-որ մեկը մեզ ուղղորդում է», - ասաց Դավիթ Պետրոսյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ուսանողական շարժման մասնակիցներից 5-ը փակվել են ԵՊՀ լսարաններից մեկում և հացադուլ հայտարարել: Դավիթ Պետրոսյանի խոսքով` նրանցից 4-ն արդեն իսկ ծառայել են Զինված ուժերում:

Давид Петросян: Наша борьба с первых дней – политическая
В основу закона не могут закладываться личные примеры, в основе закона должны быть только исследования, которые так и не проведены, заявил в ходе фейсбуковской пресс-конференции Радио Азатутюн член инициативы «Во имя развития науки», объявивший сегодня голодовку Давид Петросян.
«Решение о голодовке принято вчера ночью. Хочу снова подчеркнуть, что число членов инициативы по самым минимальным расчетам превышает сейчас 400 человек и главное движение происходит на улице. Нужно сконцентрироваться на этом движении и именно поэтому сейчас наши товарищи находятся перед зданием парламента Армении. Голодовкой мы хотим показать, какие последствия могут быть, когда голоса людей не учитывается, искажаются слова людей», - сказал Давид Петросян.
Он подчеркнул, что в процессе всего движения в их адрес звучали различные оценки и их пытались ассоциировать с различными людьми.
Отвечая на вопрос одного из пользователей, не пришло ли время перенести движение в политическое поле, Давид Петросян отметил, что борьба с первых дней является политической.
«Началась борьба против законопроекта, а законопроект обсуждается в главной политической инстанции – Национальном Собрании. Борьба – политическая. А что касается партийности или направленности, то уже несколько раз отмечалось, что это студенческое движение. Если какая-то политическая сила или депутат заявили, что согласны с нами, то просто смешно говорить, что кто-то нас направляет», - сказал Давил Петросян.
Напомним, протестующие против нового проекта закона «О военной службе и статусе военнослужащего» и предусмотренной отмены отсрочки от службы в армии студенты уже шестой день продолжают забастовку.
Сегодня пятеро студентов объявили бессрочную голодовку в одной из аудиторий факультета информатики и прикладной математики Ереванского государственного университета (ЕГУ). По словам Давида Петросяна, четверо из объявивших голодовку студентов уже служили в армии.