Ուսանողների բողոքի պատճառը «Սորոս» հիմնադրամից ստացված գրանտն է. Հայկ Բաբուխանյան
«Հանրային օրակարգ» ՀԿ-ն «Սորոս» հիմնադարամից ստացել է 20 հազար դոլար գրանտ, որպեսզի պայքարի, քննադատի և վարկաբեկի մեզ համար կարևոր և մեծ նշանակություն ունեցող «Ազգ-բանակ» հայեցակարգը, ԱԺ-ում «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքի նախագծի երկրորդ քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀԿ-ական պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը։
«Հարցը վերաբերում է երկրի կարևորագույն զարգացումներին, և եթե բանավեճ է լինում, ապա պետք է զերծ մնալ օտարերկրյա ազդեցություններից։ Մեզ հասած տեղեկություններով՝ այդ գրանտը մի քանի օրվա մեջ է ստացվել։ Այն դեպում, երբ դրամաշնորհները ստանում են 6 ամսից 1 տարի ժամկետում, դիմումից մինչև ստանալը եղել է բառացիորեն մի քանի օր», - նշեց նա։
Բաբուխանյանի խոսքով՝ դրամաշնորհի պահանջներից մեկն էլ այն է, որ ուսանողների մեջ կազմակերպվի քննադատական պրոցես, ձևավորվեն ֆոկուս խմբեր:
«Այն, ինչ այսօր տեսնում ենք, «Սորոս» կոչվող չարիքի ազդեցություն տակ է: Այն դատարապտվել և արգելափակվել է ՌԴ-ում ու մի շարք այլ երկրներում, նաև ԱՄՆ-ի նախագահ Թրափի կողմից, որը թիրախավորվել է որպես երկրների ինքնիշխանության դեմ պայքարող համակարգ», - եզրափակեց Բաբուխանյանը։

Бабуханян: Причина протеста студентов – это полученный от фонда Сороса грант
НПО «Общественная повестка» получила от фонда Сороса грант в размере 20 тысяч долларов, чтобы вести борьбу, критиковать и выставлять в неблаговидном свете имеющую для страны важное и большое значение концепцию «Народ – армия». Об этом заявил сегодня депутат фракции Республиканской партии Армении Айк Бабуханян в ходе обсуждения в парламенте Армении законопроекта «О военной службе и статусе военнослужащих».
«Вопрос касается важнейших развитий в стране, и если идет дискуссия, нужно постараться избежать внешнего воздействия. По нашим сведениям, этот грант получен за несколько дней, в том случае, когда гранты предоставляются в срок от 6 месяцев до одного года.
Прошло буквально за несколько дней от подачи заявки до получения гранта», - отметил он.
По словам Бабуханяна, одним из требований гранта является то, чтобы среди студентов был организован процесс критики, формировались фокус группы.
«То, что мы видим сегодня, происходит под воздействием зла, называемого фондом Сороса. Фонд Сороса запрещен в РФ и в ряде стран, тысячи американцев обратились к президенту США Трампу с просьбой запретить Джорджу Соросу въезд в страну», - сказал Бабуханян.