Ուսանողներն ու խորհրդարանը պայմանավորվել են կլոր սեղան անցկացնել տարկետման հարցը քննարկելու համար. դասադուլն ու հացադուլը դադարեցվում են
15/11/2017 15:19
«Զինապարտության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի վիճելի կետերը ուսանողների ու օրենսդիրների միջև կքննարկվեն կլոր սեղանի ֆորմատով` նոյեմբերի 22-ին, այս մասին ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հետ հանդիպումից հետո հայտարարեց «Հանուն գիտության զարգացման» նախաձեռնության անդամ, հացադուլ հայտարարած ուսանող Դավիթ Պետրոսյանը.
«Կարծում ենք` հիմա սա լավագույն տարբերակն է», - ասաց Դավիթ Պետրոսյանը:
Էդուարդ Շարմազանովը նշեց, որ իր և ուսանողների հանդիպմանը միացել է նաև ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, որի ընթացքում էլ կայացվել է կլոր սեղան անցկացնելու որոշումը:
«Կլոր սեղանի առաջարկն արվեց, որպեսզի մենք` որպես նախաձեռնության անդամներ, կարողանանք լսելի դարձնել բոլոր այն մարդկանց ձայնը, ովքեր այս հարցի հետ կապված ունեն մտահոգություններ` գիտնականները, մեր դասախոսները, քաղհասարակությունը: Կլոր սեղանի նպատակն է անցկացնել քննարկումներ, որպեսզի տարկետման խիստ սահմանափակման հետ կապված կատարենք փոփոխություններ», - ասաց Դավիթ Պետրոսյանը:
Նա կոչ արեց խնդրով հետաքրքրվող ու քննարկումներին մասնակցելու ցանկություն ունեցող բոլոր քաղաքացիներին դիմել նախաձեռնության անդամներին:
«Արա Բաբլոյանը նշեց` եթե մենք կարողանանք ապացուցել, որ օրենքը սխալ է, կկարողանանք դրա վրա ազդեցություն ունենալ: Բացի այդ, մեր խնդրանքին ընդառաջ գնացին այնքանով, որ պաշտոնապես ասվեց` այն ուսանողներն, ովքեր իրականացրել են դասադուլ համալսարանում` նրանց նկատմամբ որևէ ճնշումներ չեն իրականացվելու ինչպես նաև մենք պնդեցինք, որպեսզի ԱԺ-ում մեր նախաձեռնության հետ կապված հայտարարություններ անելիս բերվեն հնարավորինս փաստարկված տվյալներ, որպեսզի իրավիճակն իզուր չլարվի», - ասաց Դավիթ Պետրոսյանը:
Նա ընդգծեց` մինչև նոյեմբերի 22-ին կլոր սեղանի անցկացումը ուսանողները դադարեցնում են դասադուլի ու հացադուլի անցկացումը:

Студенты договорились о проведении круглого стола. Забастовка и голодовка прекращаются до 22 ноября
Спорные пункты закона «О военной службе и статусе военнослужащего» будут обсуждаться между студентами и законодательным органом в формате круглого стола 22 ноября, об этом заявил после встречи с вице-спикером парламента Армении Эдуардом Шармазановым член инициативы «Во имя развития науки», объявивший голодовку Давид Петросян.
«Думаю, что сейчас это наилучший вариант», - сказал Давид Петросян.
Эдуард Шармазанов отметил, что к встрече со студентами присоединился также председатель парламента Ара Баблоян, в результате было принято решение о проведении круглого стола.
«Было внесено предложение о проведении круглого стола, чтобы мы, как члены инициативы, смогли бы довести голос всех тех людей, которые обеспокоены этим вопросом – ученые, наши преподаватели, гражданское общество. Цель круглого стола – провести обсуждения, чтобы внести изменения в строгое ограничение отсрочки», - сказал Давид Петросян.
Он призвал всех заинтересованных в вопросе и имеющих желание участвовать в обсуждениях граждан обратиться к членам инициативы.
«Ара Баблоян отметил, что мы если мы сможем доказать, что закон – неправильный, то сможет повлиять на него. Кроме того, нам пошли навстречу в том, что официально заявили, что никакого давления в отношении студентов, которые проводили забастовку в университете, оказываться не будет. Мы также настояли, чтобы во время связанных с нашей инициативой заявлений в парламенте озвучивались максимально обоснованные данные, во избежание обострения ситуации», - заявил Давид Петросян.
Он отметил, что студенты прекратят объявленные ранее забастовку и голодовку до запланированного 22 ноября круглого стола.