Գյուլենի հետ կապեր ունենալու կասկածանքով Թուրքիայում ձերբակալվել է 107 մարդ
Թուրքիայի իշխանությունները հինգշաբթի 107 մարդու են ձերբակալել՝ այդ թվում 55 նախկին զինվորականի,  ընդդիմադիր քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի կազմակերպության հետ առնչություն ունենալու կասկածանքով, հայտնում է «Интерфакс»-ը:
Բոլոր ձերբակալվածներն օգտագործել են ByLock մեսենջեր-հավելվածը, որով թուրքական հատուկ ծառայությունների տվյալներով՝ օգտվել են 2016-ի ամռանը ռազմական հեղաշրջման փորձի կազմակերպիչները:
Հեղաշրջման անհաջող փորձն իրականացվել է 2016-ի հուլիսի 16-ին, սակայն իշխանություններին հաջողվել էր կանխել այն: Այդ փորձի կազմակերպման համար կասկածում են Ֆեթուլլահ Գյուլենին, որը բնակվում է ԱՄՆ-ում:

В Турции задержаны 107 человек по подозрению в связях с Гюленом
Власти Турции в четверг задержали 107 человек, в том числе 55 бывших военнослужащих, по подозрению в связях с организацией ФЕТО оппозиционного проповедника Фетхуллаха Гюлена, сообщает «Интерфакс».
Все задержанные использовали приложение-мессенджер ByLock, которым, по данным турецких спецслужб, пользовались организаторы попытки госпереворота в 2016 году.
Попытка военного переворота в Турции была совершена в ночь на 16 июля 2016 года, однако планы мятежников провалились. В Анкаре обвиняют в организации путча оппозиционного богослова Фетхуллаха Гюлена, проживающего в США.