Իտալիայում մահացել է «Կոզա նոստրայի» նախկին պարագլուխը
Իտալիայի Պարմա քաղաքում 87 տարեկան հասակում մահացել է Սիցիլիայի «Կոզա նոստրա» մաֆիական կազմակերպության նախկին պարագլուխ Տոտո Ռիինան, հայտնել են հռոմեական ԶԼՄ-ները, փոխանցում է «Интерфакс»-ը:
Ռիինան տարիներ շարունակ տառապում էր հիվանդությունից: Նա մահացել է Պարմայի հիվանդանոցի՝ դատապարտյալների համար բաժանմունքում, որտեղ գտնվում էր երկու վիրահատություններից հետո: Վերջին վիրաբուժական միջամտությունից հետո Ռիինան դեղորայքային կոմայի մեջ էր: Ռիինայի մահվանից մեկ օր առաջ Իտալիայի արդարադատության նախարար Անդրեա Օռլանդոն նրա կնոջը և որդիներին թույլատրել էր հրաժեշտ տալ մաֆիայի նախկին պարագլխին:
Նշվում է, որ որդիներից մեկն այդպես էլ չի կարողացել հրաժեշտ տալ հորը, քանի որ նույնպես բանտային պատիժ է կրում: Իտալացի քննիչների կարծիքով, չնայած այն բանին, որ իր կյանքի վերջին 24 տարին Ռիինան անցկացրել է ճաղերի հետևում, նրան հաջողվել է կազմակերպել համակարգ, որի շնորհիվ նա բանտից շարունակել է կառավարել սիցիլիացի մաֆիոզիներին:

В Италии умер бывший главарь «Коза ностра»
В итальянском городе Парма в возрасте 87 лет скончался бывший глава сицилийской мафиозной организации «Коза ностра» Тото Риина, сообщают в пятницу римские СМИ, передает «Интерфакс».
Риина болел на протяжении нескольких лет. Он умер в отделении для осужденных пармской больницы, где находился после двух операций. После последнего хирургического вмешательства Риина ввели в медикаментозную кому.
За день до смерти Риины министр юстиции Италии Андреа Орландо позволил жене и сыновьям проститься с бывшим главарем мафии. При этом один из его сыновей так и не смог проститься с отцом, так как тоже отбывает тюремный срок.
Итальянские следователи полагают, что, несмотря на то, что последние 24 года своей жизни Риина провел за решеткой, ему удалось наладить систему, благодаря которой он продолжал управлять сицилийскими мафиози из тюрьмы.