Նունյես Ֆեռեյրան վերահաստատել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների միջնորդական ջանքերին սատարելու իր երկրի դիրքորոշումը
17/11/2017 19:28
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ալոիզիո Նունյես Ֆեռեյրային, տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է շարունակելու խորացնել հարաբերություններն ու համագործակցությունը տարածաշրջանում և միջազգային ասպարեզում բարձր հեղինակություն վայելող ու ծանրակշիռ դերակատարություն ունեցող Բրազիլիայի հետ:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են արձանագրել ոչ միայն երկկողմ հարաբերություններում, այլ նաև միջազգային կառույցներում Հայաստանի և Բրազիլիայի փոխադարձ աջակցությունը: Բրազիլիայի արտգործնախարարը նշել է, որ շատ հարցերում երկու բարեկամ երկրների մոտեցումները համընկնում են կամ մոտ են: Արտգործնախարար Նունյես Ֆեռեյրան վերահաստատել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների միջնորդական ջանքերին սատարելու իր երկրի դիրքորոշումը:
Բրազիլիայի արտգործնախարարը հանդիպման ժամանակ դրվատանքով է խոսել բրազիլահայ մեծաթիվ համայնքի մասին՝ ընդգծելով, որ հայերն իր երկրում մեծ հարգանք են վայելում և, լինելով Բրազիլիայի քաղաքացիներ, միաժամանակ սերտորեն կապված են իրենց արմատներին ու շատ հայրենասեր մարդիկ են, ովքեր զգալիորեն նպաստում են հայ-բրազիլական կապերի ամրապնդմանը:
Արտգործնախարար Նունյես Ֆեռեյրան հույս է հայտնել, որ իր այցը Հայաստան նոր խթան կհաղորդի երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն ու մինչ այժմ բարձր մակարդակով ձեռքբերված պայմանավորվածությունների իրականացման, ստորագրված փաստաթղթերի կյանքի կոչման գործին, կուրվագծի նաև փոխգործակցության նոր հորիզոններ:

Алоизио Нуньес Ферейра: Бразилия поддерживает посреднические усилия Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию карабахского конфликта
17/11/2017 21:01
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял министра иностранных дел Федеративной Республики Бразилия Алоизио Нуньеса Ферейру, сообщает пресс-служба главы государства.
Президент отметил, что Армения готова продолжать углубление отношений и сотрудничества с имеющей высокий авторитет и весомую роль в регионе и на международной арене Бразилией.
Собеседники с удовлетворением констатировали взаимную поддержку Армении и Бразилии не только в двусторонних отношениях, но и в международных структурах. Глава МИД Бразилии отметил, что подходы двух дружественных стран во многих вопросах совпадают или близки. Министр Алоизио Нуньес Ферейра вновь подтвердил позицию своей страны по поддержке посреднических усилий Минской группы ОБСЕ в вопросе урегулирования карабахского конфликта.
Глава МИД в ходе встречи обратился также к большой армянской общине Бразилии, подчеркнув, что армяне завоевали в его стране большое уважение и, будучи гражданами Бразилии они в то же время тесно связаны со своими историческими корнями и очень патриотичные люди, что значительно содействуют укреплению армяно-бразильских отношений.
Глава МИД Бразилии выразил надежду, что его визит в Армению придаст новый стимул развитию двусторонних отношений, реализации достигнутых на высоком уровне договоренностей и подписанных документов, а также обозначит новые горизонты взаимодействия.