Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Նիդերլանդների Սենատի նախագահին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Նիդերլանդների Թագավորության Սենատի նախագահ Անկի Բրուկերս-Կնոլին,  տեղեկացնում են նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Հանրապետության նախագահը ողջունել է հյուրին մեր երկրում և վերահաստատել հայ-նիդերլանդական բարեկամությունն ու դինամիկ զարգացող միջպետական հարաբերություններն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով առավելագույնս ամրապնդելու Հայաստանի շահագրգռվածությունը: Նախագահը մեծապես կարևորել է նաև համագործակցությունը միջազգային կառույցներում:
Սերժ Սարգսյանը խորհրդանշական է համարել երկու բարեկամ երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի տարում կայացող Նիդերլանդների Թագավորության Սենատի նախագահի այցը Հայաստան:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Նիդերլանդները, լինելով ԵՄ հիմնադիր անդամ, իր զարգացած տնտեսությամբ, տեխնոլոգիական նորարարությունների ոլորտում ունեցած առաջատար դերով, հասարակական զարգացումներով, լավ օրինակ է Հայաստանի համար, այդ թվում՝ հիմնարար բարեփոխումների իրականացման տեսանկյունից:
Հանրապետության նախագահը և Նիդերլանդների Թագավորության Սենատի նախագահը զրույցի ընթացքում անդրադարձել են Հայաստանում հատկապես սահմանադրական փոփոխություններից հետո պետական կառավարման նոր համակարգի անցնելու պայմաններում իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումներին և օրենսդրության համապատասխանեցմանը նոր իրողություններին ու պահանջներին:
Սերժ Սարգսյանը վստահեցրել է, որ Հայաստանը հաստատակամ է շարունակելու բարեփոխումներ, որոնք իրականացվում են միջազգային գործընկերների և բարեկամ երկրների աջակցությամբ: Նախագահը համոզվածություն է հայտնել, որ Նիդերլանդներն իր խորհրդարանական ժողովրդավարության դարավոր փորձով ևս կարող է այս ժամանակահատվածում օգտակար լինել Հայաստանին՝ առավել արդյունավետ դարձնելով կառավարման խորհրդարանական համակարգին անցնելու գործընթացը:
Զրուցակիցները երկուստեք կարևորել են միջխորհրդարանական դիվանագիտության դերը պետությունների հարաբերություններում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաև ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին և համագործակցությանը, այդ հարաբերություններում վերջին տարիներին արձանագրված ձեռքբերումներին և առաջիկա ծրագրերին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների ու մարտահրավերների, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ:

Серж Саргсян принял председателя Сената Нидерландов
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял председателя Сената Королевства Нидерландов Анки Брукерс-Кнол, сообщает пресс-служба главы государства.
Президент Саргсян поприветствовал гостю в Ереване, подтвердив заинтересованность Армении в максимальном укреплении армяно-нидерландской дружбы и динамично развивающихся межгосударственных отношений как в двустороннем, так и в многостороннем форматах. Президент придал также большую важность сотрудничеству в международных структурах.
Президент Армении назвал примечательным тот факт, что визит председателя Сената Королевства Нидерландов осуществляется в год празднования 25-летия установления  дипломатических отношений между двумя дружественными странами.
Серж Саргсян отметил, что Нидерланды, будучи одной из стран-основателей ЕС, своей развитой экономикой, ведущей ролью в сфере технологических инноваций, общественными процессами – хороший пример для Армении, в том числе и с точки зрения осуществления основополагающих реформ.
Президент Армении и председатель Сената Королевства Нидерландов в ходе беседы коснулись широкомасштабных реформ, в частности осуществляемых в Армении в условиях перехода к новой модели государственного управления после конституционных реформ, и приведения законодательства в соответствие с новыми требованиями и реалиями. Президент Саргсян заверил, что Армения привержена продолжению реформ, которые осуществляются при содействии международных партнеров и дружественных стран.
Глава государства выразил уверенность, что Нидерланды со своим вековым опытом парламентской дипломатии также могут в этот период быть полезными Армении для повышения эффективности процесса перехода к парламентской системе управления.
Собеседники отметили важность роли межпарламентской дипломатии в отношениях государств. В ходе встречи собеседники коснулись также отношений и сотрудничества Армения-ЕС, зарегистрированных в последние годы в этих отношениях достижений и предстоящих программ.
Президент Армении и председатель Сената Королевства Нидерландов обменялись мнениями также вокруг региональных проблем и вызовов, процесса урегулирования карабахской проблемы.