Անհրաժեշտ է հնարավորինս շուտ դուրս գալ շինհրապարակ, առավել ևս՝ եղանակային պայմանները դա թույլ են տալիս. Վարչապետը Կումայրի կենտրոնի տարածքում էր
17/11/2017 14:42
Գյումրի կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը շրջայց է կատարել Կումայրի պատմական կենտրոնում, այնուհետև Գյումրիի քաղաքապետարանում անցկացրել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է պատմական կենտրոնի զարգացման ծրագրի ընթացքը:
Մասնավորապես, վարչապետին զեկուցվել է պատմական կենտրոնի՝ Շիրազի և դրան հարակից փողոցների ենթակառուցվածքների վերականգնման ուղղությամբ նախատեսվող աշխատանքների մասին: Կարեն Կարապետյանը հանձնարարել է մեկ շաբաթ անց իրեն ներկայացնել շինաշխատանքների վերաբերյալ հստակ ժամանակացույց: «Անհրաժեշտ է հնարավորինս շուտ դուրս գալ շինհրապարակ, առավել ևս, որ եղանակային պայմանները դա թույլ են տալիս: Ենթակառուցվածքները պետք է վերականգնել ժամանակակից նորմերին համապատասխան»,- ընդգծել է կառավարության ղեկավարը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև «Կումայրիի վերածնունդ» ոչ հրապարակային պայմանագրային մասնագիտացված ներդրումային ֆոնդի կողմից ներդրումների ներգրավման, կենտրոնի տարածքում առկա գույքերի ձեռք բերման, ինչպես նաև Կումայրի պատմական կենտրոնի գոտիավորման աշխատանքներին: Վարչապետը առաջարկել է գոտիավորման ավարտից հետո այն ներկայացնել ներդրողներին, ինչպես նաև Ռուսթավելի, Շիրազի և մյուս փողոցների բնակիչներին:
Զեկուցվել է նաև, որ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկից (ՎԶԵԲ) ներգրավված վարկային միջոցներով Գյումրիի մյուս փողոցների վերականգման աշխատանքները կսկսվեն առաջիկա գարնանից:

Премьер: Необходимо как можно скорее выйти на стройплощадку, тем более что погодные условия позволяют это
17/11/2017 15:42
Сегодня в рамках визита в Гюмри премьер-министр Армении Карен Карапетян совершил экскурсию по историческому центру Кумайри. Затем в мэрии Гюмри премьер провел совещание, во время которого обсуждался ход реализации программы развития исторического центра Кумайри.
В частности, премьеру доложено о работах, которые планируется провести в направлении восстановления инфраструктур улицы Шираза и прилегающих улиц. Карен Карапетян поручил через неделю представить ему четкий график строительных работ. «Необходимо как можно скорее выйти на стройплощадку, тем более что погодные условия это позволяют. Инфраструктуры нужно восстановить в соответствии с современными нормами», - подчеркнул он.
Были обсуждены вопросы, касающиеся привлечения инвестиций, выполняемых в рамках инвестиционного фонда «Возрождение Кумайри» и дальнейших работ по зонированию. Премьер предложил после завершения зонирования представить результаты инвесторам, а также жителям улиц Руставели и Ширази.
Было доложено также, что на кредитные средства Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) работа по восстановлению других улиц Гюмри начнется с весны будущего года.