Պրոֆեսոր Բոկերիայի ներդրած նոր, ժամանակակից մեթոդների շնորհիվ աշխարհում փրկվել են հազարավոր մարդկանց կյանքեր. Սերժ Սարգսյան
18/11/2017 13:58
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ա.Ն. Բակուլևի անվան սրտանոթային վիրաբուժության ազգային բժշկական հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, հայտնի սրտաբան, վիրաբույժ, պրոֆեսոր, ակադեմիկոս Լեո Բոկերիային, ով Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի հրավերով եռօրյա այցով ժամանել է Հայաստան՝ բժշկական կենտրոնների հետ համագործակցություն զարգացնելու, ինչպես նաև փորձի փոխանակում իրականացնելու նպատակով:
Հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել նրա ներդրումը սրտային վիրաբուժության զարգացման գործում, ընդգծելով, որ պրոֆեսոր Բոկերիայի ներդրած նոր, ժամանակակից մեթոդների շնորհիվ աշխարհում փրկվել են հազարավոր մարդկանց կյանքեր, շատերն էլ դեռ հույսով սպասում են իրենց առողջացմանը:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել անվանի բժշկին նաև իր անգնահատելի փորձով ուրիշների հետ կիսվելու պատրաստակամության համար՝ համարելով դա աստվածահաճո գործ: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս առողջապահության ոլորտի զարգացմանը, բժշկության մեջ առաջավոր փորձի ներդրմանը:
Նախագահն այդ տեսանկյունից կարևորել է աշխարհի առաջատար մասնագետների հետ կապերի հաստատումն ու համագործակցությունը և հույս հայտնել, որ Լեո Բոկերիայի այցը Հայաստան, շփումները հայ մասնագետների հետ, պրակտիկ գիտելիքների ու փորձի փոխանակումը մեծ աջակցություն կլինի Հայաստանում այդ ոլորտի զարգացման համար:
Բժիշկ Բոկերիան վստահեցրել է, որ ջանք չի խնայի Հայաստանում սրտանոթային վիրաբուժության զարգացման գործում իր ներդրումն ունենալու համար: Անվանի սրտաբան, վիրաբույժը Հանրապետության Նախագահի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է աշխարհում այս ոլորտի զարգացման միտումներն ու ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ ավելի լավ արդյունքների հասնելու հնարավորությունները:
Պրոֆեսոր Բոկերիան նշել է, թե տպավորված է Հայաստանում իր այցելած բժշկական կենտրոններով և այնտեղ իրենց մասնագիտական առաքելությունն իրականացնող բարձր որակավորում ունեցող մասնագետներով, որոնց հետ հաճույքով կհամագործակցի:

Серж Саргсян: Благодаря внедренным профессором Бокерия новым, современным методам были спасены жизни тысяч людей
18/11/2017 15:14
Президент Армении Серж Саргсян принял сегодня директора Научного центра сердечно-сосудистой хирургии имени А.Н. Бакулева, известного кардиохирурга, профессора, академика РАН Лео Бокерия, который по приглашению Ереванского государственного медицинского университета им. Мхитара Гераци прибыл с трехдневным визитом в Ереван для развития сотрудничества и обмена опытом с медицинскими центрами республики.
Глава государства высоко оценил вклад Лео Бокерия в дело развития кардиохирургии, подчеркнув, что благодаря внедренным профессором новым, современным методам были спасены жизни тысяч людей в мире, многие еще с надеждой ждут своего выздоровления.
Президент поблагодарил также известного врача за готовность поделиться своим неоценимым опытом с другими, посчитав это богоугодным делом. Серж Саргсян подчеркнул, что Армения придает большое значение развитию сферы здравоохранения, внедрению передового опыта в медицину.
С этой точки зрения президент Армении отметил важность установления связей и сотрудничества с мировыми передовыми специалистами и выразил надежду, что визит Лео Бокерия в Армению, контакты с армянскими специалистами, обмен практическими знаниями и опытом поспособствуют развитию этой сферы в Армении.
Лео Бокерия заверил, что приложит все усилия, чтобы внести свой вклад в развитие сердечно-сосудистой хирургии Армении. Известный кардиохирург представил в ходе встречи с президентом мировые тенденции развития в этой сфере и возможности достижения лучших результатов с применением современных технологий.
Профессор Бокерия отметил, что впечатлен медицинскими центрами Армении и выполняющими там свою профессиональную миссию специалистами высокой квалификации, с которыми он с удовольствием будет сотрудничать.