Շունը Քաբուլում ցուցաբերած արիության համար Մեծ Բրիտանիայի բարձրագույն պարգևին է արժանացել
Բելգիական մալինուա ցեղատեսակի Մալի անունով շունը Մեծ Բրիտանիայի բարձրագույն պարգևին է արժանացել Աֆղանստանում իրականացված գործողության ընթացքում ցուցաբերած արիության համար, հայտնում է РИА Новости-ն:
Շունը շրապնելից ծանր վիրավորվել էր Քաբուլում 2012 թվականին թալիբ զինյալներից շենքի ազատագրման գործողության ժամանակ:
«Չնայած ահավոր վերքերին, Մալին մնացել է իր ղեկավարի կողքին և շարունակել է բոլորի հետ միասին առաջ գնալ, որպեսզի կատարի մարտական առաջադրանքը: Մենք նրան պարգևատրում ենք նման խիզախության և գործին նվիրվածության համար»,- պարգևատրման արարողության ժամանակ հայտարարել է Ժողովրդական անասնաբուժական ամբուլատորիայի (PDSA), պարգևները շնորհող կազմակերպության ղեկավար Յան Մակլոֆլինը:
Արիության համար կենդանուն հանձնած Դիքին մեդալը, որը այդպես է կոչվել PDSA-ի հիմնադիր և պարգևի հիմնադիր Մերի Դիքինի անունով, համարժեք է Մեծ Բրիտանիայի բարձրագույն ռազմական պարգևին՝ Վիկտորիայի շքանշանի խաչին: Մալիից առաջ այս պարգևին միայն 68 կենդանի է արժանացել:

В Британии собаку наградили за мужество во время операции в Кабуле
Собака породы бельгийский малинуа по имени Мали удостоилась высшей награды Великобритании за проявленное в ходе военной операции в Афганистане мужество, сообщает РИА Новости.
Собака была тяжело ранена шрапнелью в Кабуле во время операции по освобождению здания от боевиков-талибов в 2012 году.
«Несмотря на ужасные ранения, Мали остался рядом со своим руководителем и продолжал пробиваться вместе со всеми вперед, чтобы выполнить боевую задачу. Мы награждаем его за такую отвагу и преданность делу», — заявил во время церемонии награждения глава Народной ветеринарной амбулатории (PDSA), организации, присуждающей награды, Ян Маклофлин.
Вручаемая животным за мужество медаль Дикин, названная по имени основательницы PDSA и учредительницы награды Мэри Дикин, является эквивалентом высшей военной награды Великобритании — креста ордена Виктории.