«Դիլիջան» գործարանը ծրագրում է ոչ ալկոհոլային գարեջրով մտնել Իրանի շուկա (Տեսանյութ, լուսանկարներ)
«Հ և Տ Հակոբյաններ» ընկերությանը պատկանող «Դիլիջան» գարեջրի գործարանն ունի 10 մլն լիտր արտադրական հզորություն: Պետությունը աջակցություն է ցուցաբերել Տավուշի մարզում 2,5 մլրդ դրամի ներդրումային ծրագրի իրականացմանը, մասնավորապես, ներմուծվող սարքավորումների մի մասի հաշվարկվող ԱԱՀ-ի վճարման ժամկետը հետաձգվել է մինչև 3 տարի ժամկետով:
Գործարանի սեփականատեր Հակոբ Հակոբյանի խոսքով՝ գործարանը ստեղծել է մոտ 90 աշխատատեղ, աշխատողների 90 տոկսոը տավուշեցիներ են:
«Մեր գլխավոր նպատակը հենց մարզային աշխատատեղեր ստեղծելն էր: Այս պահին աշխատում է 90 մարդ, սակայն քանի որ գարեջրի արտադրությունը սեզոնային է, սեզոնին աշխատատեղերի թիվը նախաեսում ենք հասցնել 150-ի», - ասաց Հակոբ Հակոբյանը՝ նշելով, որ աշխատողների միջին աշխատավարձը կազմում է մոտ 100 000 դրամ:
Ինչ վերաբերում է գարեջրի սպառման շուկային, սեփականատիրոջ խոսքով, հիմնականում նախաետեսված է ներքին շուկան, սակայն արտահանումներ կլինեն ՌԴ, Վրաստան, ԱՄՆ և եվրոպական երկրներ:
«Ծրագիր ունենք նաև ոչ ալկոհոլային գարեջրով մտնել Իրանի շուկա: Դրա համար բավականին մեծ աշխատանք է պետք կատարել, բայց կարծում եմ՝ կհաջողվի», - ասաց նա:
Հակոբ Հակոբյանն ընդգծեց, որ այսօր գործարանն արտադրում է 2 տեսակի՝ «Դիլիջան» և «Դիլիջան-1» անվանումներով գարեջրեր, որոնցից մեկը նման է գերմանական գարեջրի, մյուսը՝ չեխական:
«Նպատակ չունենք մրցակից լինել տեղական մյուս գարեջրերին, այս գարեջուրն ավելի շատ համապատասխանում է եվրոպական ստանդարտներին: Արտերկրից այսօր բավականին գարեջուր է ներմուծվում և այս գործարանի նպատակներից է նաև ներմուծվող գարեջրերի դեմ պայքարել ու փոխարինել դրանք տեղականով», - ասաց նա:
«Դիլիջան» գործարանի գարեջուրն այսօր արտադրվում է 0,45 լիտր և 0,33 լիտր շշերով, որոնք գործարանից բաց են թողնվում համապատասխանաբար 300 և 255 դրամով:
Գարեջրի փորձնական խմբաքանակն արդեն վաճառվում է մի շարք խանութներում:
Ինչ վերաբերում է ներդրումներին, ապա ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է շուրջ 2,5 մլրդ դրամ, որից մոտ 1 մլրդը ծախսվել է շինությունների վրա, իսկ 1,5 մլրդը՝ մեքենա-սարքավորումների:

Серж Саргсян присутствовал на открытии нового пивного завода в Дилижане
Президент Армении Серж Саргсян в рамках рабочего визита в Тавушсккую область присутствовал сегодня в город Дилижан на церемонии открытия пивного завода «Дилижан», сообщает пресс-служба президента Армении.
Глава государства в сопровождении министра экономики, руководства завода и гостей совершил экскурсию по цехам нового завода, ознакомился с осуществленными на принадлежащем компании «А. и Т. Акобяны» пивном заводе «Дилижан» работами, инвестициями и созданными рабочими местами.
Президенту доложили, что общая стоимость инвестиционной программы на заводе производительной мощностью 10 млн. литров составила 2,5 млрд. драмов. Завод, строительство которого началось в апреле 2013 года и завершилось в сентябре 2017 года, даёт продукцию с 15 августа текущего года.
В реализации этой инвестиционной программы в Тавушском марзе оказало содействие также государство. Согласно постановлению правительства Армении, в рамках реализуемой компанией программы срок выплаты рассчитываемого по части импортируемого оборудования НДС продлён на срок до трёх лет.
По словам руководства компании, в настоящее время завод имеет 90 работников со средней заработной платой 100 тысяч драмов, во время сезонных работ число работников достигнет 120.
Продукцию завода намечается реализовывать как в Армении, так и за рубежом, принимая во внимание, что качественные и вкусовые характеристики пива соответствуют международным критериям. Продукцию нового завода планируют экспортировать в РФ, США, Грузию. В планах развития компании также важное место занимает экспорт безалкогольного пива в Исламскую Республику Иран.
В ходе экскурсии президенту Саргсяну представили также деятельность других предприятий, входящих в состав компании «А. и Т. Акобяны», а также планы дальнейшего развития компании.