Զիմբաբվեի ԶՈւ-ն համաձայնության է եկել նախագահի հետ ճգնաժամից դուրս գալու հարցում
Զիմբաբվեի Պաշտպանության ուժերի հրամանատար գեներալ Կոնստանտինո Չիվենգան երեքշաբթի հայտարարել է քաղաքական ճգնաժամից երկիրը դուրս բերելու համար նախագահ Ռոբերտ Մուգաբեի հետ համաձայնության գալու մասին։ Այս հայտարարությունը ներկայացվել  է Չիվենգայի՝ ժողովրդին հղված ուղերձի ժամանակ, փոխանցում է ТАСС-ը՝ հղում անելով The Herald-ին։
«Զիմբաբվեի Պաշտպանության ուժերը նախագահ Ռոբերետ Մուգաբեի հետ համաձայնության են եկել ներկայիս ճգնաժամից ելք գտնելու մասին։ ԶՊՈւ-ն և անվտանգության ծառայությունները զիմբաբվեցիներին կոչ են անում պահպանել համբերությունն ու հանգստությունը, հետևել օրենքին՝ հանուն անգին  խաղաղության պահպանման, որը չի կարելի կորցնել», - մեջբերում է թերթը Չիվենգայի խոսքը։
Նա Զիմբաբվեի բոլոր քաղաքական ուժերին կոչ է արել զերծ մնալ ցանկացած գործողություններից, որոնք կարող են սպառնալ խաղաղությանն ու մադկանց կյանքին։
Զիմբաբվեի նախկին առաջին փոխվարչապետ Էմերսոն Մնինգագվան հաստատել է Մուգաբեի հետ բանակցությունների փաստը, սակայն դեռ հրաժարվում է մեկնել հայրենիք՝ ելնելով անվտանգության նկատառումներից։

СМИ: ВС Зимбабве достигли договоренности с президентом Мугабе по выходу из кризиса
Командующий Силами обороны Зимбабве (СОЗ) генерал Константино Чивенга заявил во вторник о достижении договоренности с президентом Робертом Мугабе по выходу из сложившегося в стране политического кризиса. Такое заявление содержится в обращении Чивенги к народу, опубликованном в правительственной газете The Herald, передает ТАСС.
«СОЗ договорились с президентом Робертом Мугабе о путях выхода из нынешнего кризиса. СОЗ и службы безопасности призывают зимбабвийцев сохранять спокойствие и терпение, соблюдать законность и уважать законы страны ради поддержания бесценного мира, который нам нельзя утратить», - цитирует издание высказывание Чивенги.
Он призвал все политические силы Зимбабве  воздерживаться от любых действий, которые могли бы угрожать миру, жизням людей и их собственности.
В свою очередь бывший первый вице-президент Зимбабве Эммерсон Мнангагва подтвердил факт переговоров с Мугабе, но пока отказывается ехать на родину по соображениям личной безопасности.