Փոփոխությունների հույս միշտ էլ կա. Կորյուն Նահապետյանը՝ ուսանողների հետ սպասվող կլոր սեղան-քննարկման մասին
21/11/2017 14:23
Փոփոխությունների հույս միշտ էլ կա, ԱԺ կողմից լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանն՝ անդրադառնալով վաղվանից խորհրդարանում մեկնարկող տարկետման վերացման հարցը քննարկելու նպատակով կազմակերպվելիք կլոր սեղան-քննարկմանը:
«Այս փուլում քննարկումներն ընթանալու են բոլորովին այլ ձևաչափով», - ասաց Նահապետյանը:
Կորյուն Նահապետյանն ընդգծեց, որ ինքն օրենքի երկրորդ ընթերցման ժամանակ հանդիպումներ է ունեցել ուսանողների հետ և որևէ խնդիր չի տեսնում նրանց հետ հարցը քննարկելու համար:
«Ես ողջունում եմ այս նախաձեռնությունը, մենք միշտ պատրաստակամ ենք եղել հանդիպելու, քննարկելու հասարակության տարբեր շերտերի հետ խնդրահարույց տարբեր հարցեր: Սա նույնպես վկայում է այն մասին, որ ԱԺ-ն պատրաստակամ է քննարկման առարկա դարձնել նաև զինվորական ծառայության այս օրենսդրական կարգավորումների վերաբերյալ խնդիրները», - ասաց պատգամավորը:
Վերջինս ընդգծեց, որ թեև օրենքն ընդունել է ԱԺ-ն, բայց նախագահը դեռևս չի ստորագրել:
«Այս պահին չենք խոսում օրենքի մասին, դեռևս այն ԱԺ-ն է ընդունել, իսկ նախագահը դեռ չի ստորագրել: Սպասենք հանրապետության նախագահի դիրքորոշմանը, դրանից հետո կանդրադառնանք այդ հարցիին: Այս փուլում ԱԺ-ն որևէ կերպ չի կարող անդրադառնալ դեռևս չստորագրված օրենքին: ԱԺ-ն երկու ընթերցմամբ քննարկել է նախագիծը և ընդունել է», - հավելեց նա:

Надежда на изменения всегда есть – Корюн Нагапетян о предстоящих обсуждениях со студентами
Надежда на изменения всегда есть, заявил сегодня в беседе с журналистами председатель постоянной комиссии парламента по вопросам обороны и безопасности Корюн Нагапетян, касаясь стартующих с завтрашнего дня парламентских слушаний в связи с отменой права на отсрочку от армии.
«На данном этапе обсуждения будут проходить в совершенно другом формате», - сказал Нагапетян.
Корюн Нагапетян отметил, что встречался во время второго чтения законопроекта со студентами и не видит никаких проблем в обсуждении этого вопроса с ними.
«Я приветствую эту инициативу, мы всегда готовы встретиться и обсудить с различными слоями общества разные спорные вопросы. Это также свидетельствует о том, что парламент готов сделать предметом обсуждения, в том числе, проблемы, связанные с новыми законодательными регулированиями военной службы», - сказал депутат.
Корюн Нагапетян подчеркнул, что хотя и закон принят Национальным Собранием, однако президент Армении еще не подписал его.
«Мы сейчас не говорим о законе, пока его принял парламент, а президент еще не подписал. Подождем позиции главы государства, после этого обратимся к этому вопросу. На данном этапе Национальное Собрание не может каким-либо образом изменить еще не подписанный закон. Парламент обсудил в двух чтениях законопроект и принял его», - добавил депутат.