Փոթորկի պատճառով կաթվածահար է եղել Փոթի և Բաթումի նավահանգիստների աշխատանքը
Ինչպես հայտնել են Փոթի նավահանգստի կապիտան Վախթանգ Թավբերիձեն, նավերի մուտքն ու ելքը դադարեցվել է նոյեմբերի 21-ի երեկոյան, փոխանցում է newsGeorgia-ն:
«Գիշերը քամու ուժգնությունը կազմել է վայրկյանում 25-28 մետր, իսկ ալիքների բարձրությունը գերազանցել է վեց մետրը», - ասել է Թավբերիձեն:
Ինչպես հայտնել են լրագրողներին Աջարիայի կառավարությունում, Սև ծովում գրանցվել է մինչև 4 բալի հասնող փոթորիկ:
Եղանակային պայմանների պատճառով Բաթումիի նավահանգիստ չի կարողանում մտնել ֆրանսիական La Fayette կարգի «Գեպրատ» ռազմական արագընթաց հածանավը: Ֆրանսիայի ռազմածովային ուժերի նավը պետք է մտներ Բաթումիի նավահանգիստ առավոտյան ժամը 9-ին, ինչից հետո պետք է կայանար նավի անձնակազմի դիմավորման պաշտոնական արարողություն:
Նավը ժամանել է Վրաստան Վրաստանի ՆԳՆ ծովափնյա անվտանգության բաժնի աշխատակիցների հետ համատեղ զորավարժանքների համար:

Из-за шторма парализована работа портов Поти и Батуми
Сильный шторм на черноморском побережье Грузии парализовал работу портов Поти и Батуми. Как сообщил журналистам капитан порта Поти Вахтанг Тавберидзе, прием и выпуск судов был приостановлен вечером 21 ноября, передает NewsGeorgia.
«Всю ночь и сегодня с утра бушует шторм на море. Сила ветра ночью достигала 25-28 метров в секунду, а высота волн превышала шесть метров» — сказал Тавберидзе.
Как сообщили журналистам в аппарате правительства Аджарии, сейчас на Черном море фиксируется шторм до 4-х баллов.
Из-за непогоды в порт Батуми не может зайти французский военный фрегат «Гепрат» класса La Fayette. Корабль ВМС Франции должен был войти в батумский порт в 9:00 утра по тбилисскому времени, после чего должна была состояться официальная церемония встречи экипажа судна.
Многофункциональный фрегат «Гепрат» прибыл в Грузию для проведения совместных учений с сотрудниками департамента Береговой охраны МВД Грузии.