Լեհաստանի Սեյմը հատուկ բանաձև է ընդունել Լեհաստանի հայ համայնքի 650-ամյա հոբելյանի առթիվ
Նոյեմբերի 24-ին Լեհաստանի Հանրապետության Սեյմի 52-րդ նստաշրջանի ընթացքում միաձայն քվեարկությամբ (435 կողմ) ընդունվեց «Կազիմիր Մեծ թագավորի կողմից Լեհաստանի հայերին շնորհված արտոնության 650-ամյա տարեդարձի մասին» վերնագրով բանաձև, որով սահմանվում է, որ 2017 թվականի ընթացքում Լեհաստանի հայ համայնքը նշում է Կազիմիր Մեծ թագավորի կողմից շնորհված արտոնության 650-ամյակը, որով իրավունք էր տրվել Լվովում հիմնել Հայ Առաքելական եկեղեցու թեմ: Բանաձևում նշվում է, որ դարերի ընթացքում, ինչպես նաև հիմա, լեհերի և հայերի միջև փոխհարաբերությունները կարող են օրինակ ծառայել այլ պետությունների և ժողովուրդների համար:
Լեհաստանի Սեյմի բանաձևում նաև գնահատական է տրվում Լեհաստանի պատմության մեջ հայերի դերակատարությանը և առանձնահատուկ հարգանք է արտահայտվում նրանց, ովքեր իրենց կյանքը զոհաբերել են հանուն Լեհաստանի անկախության, այն նվիրյալ քաղաքացիներին, ովքեր ապրել և աշխատել են Լեհաստանի համար:
Լեհաստանի Սեյմի բանաձևում վստահություն է հայտնվում, որ հետագայում ևս լեհերի և հայերի միջև եղբայրական բարեկամությունը պատմության նոր գեղեցիկ էջեր կբացի:
Հիշեցնենք, որ բանաձևի ընդունման կարևորության մասին Aysor.am-ը զրուցել էր Լեհաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Էդգար Ղազարյանի հետ:

Сейм Польши принял специальную резолюцию по случаю 650-летия формирования армянской общины
Сегодня на 52-ой сессии Сейма Республики Польша единогласно (435 голосов)  была принята резолюция в связи с 650-летием предоставления королем Казимиром Великим армянам Польши особой привилегии, которая дала им право учредить епархию Армянской Апостольской церкви в Львове. В резолюции отмечается, что на протяжении веков, как и сейчас взаимоотношения между поляками и армянами могут служить примером для других государств и народов.
В резолюции Сейма Польши также дается оценка роли армян в истории Польши и выражается особое уважение тем, кто пожертвовал своей жизнью во имя независимости Польши, тем преданным гражданам, которые жили и работали во благо Польши.
В резолюции Сейма Польши выражается уверенность, что в истории братской дружбы между поляками и армянами и в дальнейшем будут открыты новые страницы.
Напомним, ранее корреспондент Aysor.am провел беседу о важности принятия резолюции с Чрезвычайным и Полномочным послом Армении в Польше Эдгаром Казаряном.