Փոքր ու միջին ձեռնարկատերերի համար ԵՄ ապրանք արտահանելու գործընթացը 2018-ից կհեշտացվի. փոխնախարար
Եվրամիության հետ գործող GSP+ համակարգը և Առևտի համաշխարհային կազմակերպության շրջանակում ԵՄ հետ գործող MFN ռեժիմը թույլ են տալիս Հայաստանի համար ապահովել տեղում արտադրված գրեթե 90 տոկոս ապրանքների պարագայում զրոյական մաքսատուրքով մուտք դեպի ԵՄ շուկա, ԱԺ-ում «Հայաստան-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերություն» թեմայով խորհրդարանական լսումների ժամանակ ասաց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը:
«Միայն GSP+ շրջանակում 6400 ապրանքի մասով հնարավոր է դրանք զրոյական  մաքսատուրքով արտահանել ԵՄ շուկա,  ինչը էական գրավչություն է ու կարևոր գործիք ներդրողների համար», - նշեց նա:
Փոխնախարարը կարևորեց նաև բյուջետային աջակցության շրջանակում ԵՄ կողմից տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը՝ նշելով, որ դրա շրջանակում այս պահին 6 տարբեր համաձայնագրերով տարբեր ոլորտներում իրականացվում են ոլորտային բարեփոխումներ:
«ԵՄ աջակցությամբ ՀՀ-ն կարողանում է իրականացնել բարեփոխումներ տարբեր ոլորտներում: 2016-ին բյուջետային աջակցության մասով ամենաբարձր գումարային հատկացումն ենք ստացել, որը տրվել է երկրի բյուջեին 27,5 մլն եվրոյի սահմաններում: Այս տարի նախատեսվում է 15-17 մլն եվրոյի բյուջետային հատկացում ստանալ», - հավելեց նա:
Փոխնախարարը նաև կարևորեց, որ 2018-ի հունվարի 1-ից կիրառվելու է արտահանողների գրանցված համակարգ:
«Ապրանք արտահանելու և GSP+ ընձեռած հնարավորություններից օգտվելու համար մեր կազմակերպությունները ներկայումս պետք է ունենան ծագման սերտիֆիկատ, իսկ 2018-ի հունվարից ՀՀ-ում գործող կազմակերպությունները, ապրանք արտահանելիս ԵՄ, կարող են գրանցվել այս համակարգում և առանց ծագման սերտիֆիկատի ապրանք արտահանել ԵՄ՝ միաժամանակ օգտվելով համակարգի ընձեռած արտոնություններից: Որպեսզի անցումը սահուն լինի, մենք նախատեսել ենք, որ 2018-ին զուգահեռ գործելու է ապրանքների սերտիֆիկատներով արտահանման գործընթացը, բայց սա դրական նշանակություն կունենա այն փոքր ու միջին տնտեսվարողների համար, ովքեր ստիպված են լինում ամեն փոքր խմբաքանակի համար ունենալ սերտիֆիկատ: Առաջիկայում նախարարությունն ավելի մանրամասն կներկայացնի ընթացակարգը», - հավելեց Գ.Մելքոնյանը:

Экспорт товаров в ЕС с 2018 года будет облегчен для малых и средних предприятий – замминистра
Действующая с Евросоюзом система GSP+, как и действующий в рамках Всемирной торговой организации режим MFN, позволяют обеспечить выход к рынку ЕС с нулевой таможенной пошлиной для 90 процентов произведенных в Армении товаров, заявил сегодня заместитель министра экономического развития и инвестиций Гарегин Мелконян на парламентских слушаниях по теме отношений Армения-ЕС.
«Только в рамках GSP+ можно экспортировать на рынок ЕС с нулевой таможенной ставкой 6400 товаров, что является важным инструментом и представляет значительную привлекательность для инвесторов», - сказал он.
Замминистра подчеркнул важность предоставляемой ЕС в рамках программ бюджетного содействия финансовой помощи, отметив, что благодаря этой поддержке сейчас в 6 различных сферах реализуются отраслевые реформы.
«При содействии ЕС Армения может осуществлять реформы в различных сферах. По части бюджетного содействия в 2016 году бюджету страны было предоставлено 27,5 млн. евро. В этом году предусматриваются получить бюджетное содействие в размере 15-17 млн. евро», - отметил он.
Замминистра также подчеркнул важность внедрения с 1-го января 2018 года зарегистрированной системы экспортеров.
«Чтобы экспортировать товары и воспользоваться предоставленными GSP+ возможностями наши организации в настоящее время должны иметь сертификат происхождения товаров, а с января 2018 года действующие в Армении компании для экспорта товаров в ЕС могут зарегистрироваться в этой системе и экспортировать товар без сертификата происхождения, пользуясь также предоставляемыми системой GSP+ возможностями.
Чтобы переход был плавным, в 2018 году параллельно будет действовать также процедура экспорта по сертификату происхождения товаров, однако внедрение системы будет иметь позитивное значение для малых и средних хозяйствующих субъектов, которые вынуждены получать сертификат для каждой малой партии товара. В ближайшее время министерство представит эту процедуру более детально», - отметил Мелконян.